Dyrektor w zespole szkół ponadgimnazjalnych ma zamiar zatrudnić od 1 września 2008 r. na umowę zlecenie lub umowę o dzieło osobę do przeprowadzenia zajęć lekcyjnych z przedmiotu budownictwo w wymiarze 7 godzin tygodniowo. Osoba ta ukończyła Wyższą Szkołę Inżynierską - Studia wyższe zawodowe w Instytucie Budownictwa w zakresie budownictwa miejskiego i przemysłowego z tytułem inżyniera budownictwa lądowego i nigdy nie pracowała w szkole w charakterze nauczyciela.
Czy forma umowy zlecenia lub umowy o dzieło w tym przypadku będzie umową prawidłową?
Jeśli nie, proszę o podanie prawidłowej formy zatrudnienia ww. osoby w zespole szkół.


Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.) szkołą publiczną jest szkoła, która m.in. zatrudnia nauczycieli posiadających kwalifikacje określone w odrębnych przepisach.


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, z późn. zm.) stanowisko nauczyciela (z wyjątkiem nauczycieli zatrudnionych w publicznych i niepublicznych placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz ośrodkach adopcyjno-opiekuńczych) może zajmować osoba, która:

1) posiada wyższe wykształcenie z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym lub ukończyła zakład kształcenia nauczycieli i podejmuje pracę na stanowisku, do którego są to wystarczające kwalifikacje;
2) przestrzega podstawowych zasad moralnych;
3) spełnia warunki zdrowotne niezbędne do wykonywania zawodu.

W uzasadnionych przypadkach w szkole publicznej może być, za zgodą kuratora oświaty zatrudniona osoba niebędąca nauczycielem, posiadająca przygotowanie uznane przez dyrektora szkoły za odpowiednie do prowadzenia danych zajęć. Zgodnie z art. 7 ust. 1a i 1b ustawy o systemie oświaty osobę tą zatrudnia się na zasadach określonych w Kodeksie pracy, z tym że do osób tych stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć edukacyjnych nauczycieli oraz ustala się wynagrodzenie jak dla nauczyciela kontraktowego.

Ponadto przepisy Karty Nauczyciela przewidują też, w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, możliwość nawiązania stosunku pracy na podstawie umowy o pracę na czas określony z osobą nie posiadającą wymaganych kwalifikacji, za zgodą organu sprawującego nadzór pedagogiczny, jeżeli nie ma możliwości zatrudnienia osoby posiadającej wymagane kwalifikacje (art. 10 ust. 7 i 9). Do tych nauczycieli nie stosuje się przepisów rozdziału 3a Awans zawodowy nauczycieli, a dla celów płacowych nauczyciele ci są traktowani jak nauczyciele stażyści.

Nie jest właściwe natomiast zatrudnianie w szkole publicznej osób na podstawie umowy -zlecenia, lub innych umów cywilnoprawnych.