Obchody zorganizował Instytut Pamięci Narodowej; uroczystość z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy odbyła się w Szkole Podstawowej im. Stanisława Wyspiańskiego w Stróży (gm. Dobra, pow. limanowski, woj. małopolskie).

"Jestem onieśmielona tym miejscem. Ta +mała wielka+ szkoła to przecież cała historia niepodległej Rzeczypospolitej" - powiedziała w sobotę minister.

Przypomniała, że rok szkolny 2017/2018 został ogłoszony przez ministerstwo, „jako rok dedykowany +Niepodległej+". "Od kwietnia 2018 roku szkołom dedykujemy najprzeróżniejsze pomysły, rozwiązania, będziemy szukać (...) pomysłów, które będą wspomnieniem, przypomnieniem, szukaniem historii, ale również będą spektaklem, widowiskiem czy konkursem" - mówiła.

Dodała, że "nawet Rada Ministrów podejmując uchwałę o szerokopasmowym internecie nazwała tę uchwałę, która już się realizuje, +100 Mega na 100-lecie”.

Zdaniem minister Zalewskiej jest to potrzebne, "żebyśmy pokazali całemu światu, że budowanie cywilizacji, rewolucji 4.0, zmieniającego się świata będzie prawdziwe tylko wtedy, kiedy będzie się pamiętało o przeszłości, kiedy będzie się budowało wzajemne relacje, wspólną historię". (PAP)