Zaledwie 88 osób skorzystało z nowych wcześniejszych emerytur dla nauczycieli! Po ostatnich podwyżkach nauczycielom bardziej opłaca się pracować, niż odchodzić wcześniej na emeryturę - tłumaczy ZNP.
Dwa lata temu rząd przygotował ustawę pomostową, która zlikwidowała wcześniejsze emerytury dla miliona Polaków, w tym dla sporej grupy nauczycieli. Po protestach rząd w połowie 2009 r. w miejsce wcześniejszych emerytur przyznał nauczycielom - i tylko im - tzw. świadczenia kompensacyjne. Pozwalają one odejść ze szkoły w wieku 55 lat (ta granica w kolejnych latach będzie się przesuwać wyżej). Jednak nauczyciel, biorąc świadczenie kompensacyjne, nie może dorabiać w szkole
Sławomir Broniarz, szef ZNP,  zapewnia, że spora grupa nauczycieli, którzy chcieli zrezygnować z pracy, zdążyła odejść na wcześniejsze emerytury. Ze świadczeń kompensacyjnych korzystać więc nie będą. Pozostali dochodzą do wniosku, że odejście na świadczenie im się po prostu nie opłaci. Od 2007 r. pensja nauczyciela wzrosła o ponad 30 proc. Ostatnią podwyżkę (7 proc.) nauczyciele dostali 1 września 2010 r.; identyczną dostaną też we wrześniu tego roku. Przeciętna pensja nauczyciela dyplomowanego to dziś 4,5 tys. zł brutto.

Źródło: Gazeta Wyborcza, 17.02.2011 r.