7 października zakończyły się negocjacje ze związkami zawodowymi. Dotyczyły projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty i Karty Nauczyciela. W najbliższym czasie podpisany zostanie protokół ustaleń i rozbieżności. Porozumienie dotyczy czasu pracy nauczyciela. Rząd wycofał się z projektu podniesienia pensum, ale w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy nauczyciele będą musieli odbywać dodatkowe zajęcia opiekuńcze prowadząc zajęcia z uczniami słabymi lub uzdolnionymi. Minister Michał Boni zapowiedział, że będzie to jedna godzina dodatkowa, od września 2009.
Porozumienie dotyczy również sprawy negocjowania przez związki zawodowe regulaminów wynagrodzeń dla nauczycieli. Regulaminy takie uchwalają samorządy prowadzące szkoły. Wcześniej rząd proponował ograniczenie roli związków przy tego rodzaju decyzjach.

Rozbieżności dotyczą wcześniejszych emerytur dla nauczycieli. Związki nadal domagają się utrzymania uprawnień emerytalnych. W tej sprawie ZNP zapowiada apel do parlamentarzystów.
Związki nie zgadzają się również na nowe zapisy ustawy o systemie oświaty, które pozwalają samorządom terytorialnym przekazywanie szkół do prowadzenia osobom prawnym i fizycznym.

Związkowców nie satysfakcjonuje również wzrost wynagrodzenia dla nauczycieli mianowanych i dyplomowanych. Jest on zbyt mały w stosunku do podwyżek dla stażystów.

Sławomir Witkowski – przewodniczący branży nauki, oświaty i kultury Forum Związków Zawodowych zapowiedział, że jeśli zmiany będą szły w kierunku, którego nie akceptuje środowisko oświatowe – związki będą wnioskowały do prezydenta o wetowanie ustaw.

Gazeta Prawna 7.10.2008 r. www.men.gov.pl