W środę 4.02 rząd zdecydował posłać do Sejmu projekt zmian w kodeksie rodzinnym, ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i prawie karnym. Do kodeksu rodzinnego chce dodać przepis (art. 96a): „Zakazuje się stosowania kar cielesnych oraz wszelkich form karcenia polegających na zadawaniu cierpień psychicznych, które naruszają godność dziecka”.
Nie przewidziano kar za jego złamanie. - Wprowadzenie takiego zakazu jest konieczne, by zmienić mentalność społeczeństwa, które akceptuje bicie dzieci jako metodę wychowawczą - mówi Mirosława Kątna, szefowa Komitetu Praw Dziecka. Komitet z innymi organizacjami zajmującymi się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie zabiegał o wprowadzenie zakazu.
W projekcie znalazł się też przepis, który pozwala pracownikom socjalnym na odebranie opiekunom dziecka, jeśli ocenią, że znajduje się ono w sytuacji mogącej zagrażać jego życiu lub zdrowiu. Mają je umieścić w rodzinie zastępczej lub placówce opiekuńczej i w ciągu 24 godzin zawiadomić sąd rodzinny.
Projekt zawiera także przepis zobowiązujący „osoby będące świadkiem użycia przemocy w rodzinie” do zawiadomienia organów ścigania. Ale nie zawiera sankcji.
Oprócz tego m.in. pozwala sądowi nakazać oskarżonemu o stosowanie przemocy w rodzinie opuszczenie lokalu, w którym mieszka ze swoją ofiarą. A także poddać się antyprzemocowej terapii.
źródło: Gazeta Wyborcza, 5.02.2009r.