To prawie 10-cio krotnie więcej niż przewiduje się do dotacji. W tym roku pieniędzy starczy tylko dla ok. 400-tu jednostek. 14-go maja następuje kwalifikacja wniosków przez wojewodów. Dla niektórych będzie to szczęśliwy dzień.

Pilotaż programu „Cyfrowa Szkoła” powoli wchodzi w etap realizacji, czyli kwalifikacji wniosków organów prowadzących przez właściwych wojewodów. Nastąpi to 14-go maja. Dla niektórych będzie to szczęśliwy dzień. Później wytypowane szkoły przystąpią do finalizowania starań, czyli zakupów poprzez przetargi. Zbliżamy się więc, do najbardziej istotnego momentu i zarazem poznamy wartościowość programu, mierzoną tym, czy szkoły otrzymają sprzęt o który wnioskowały. Wiadomo, że w Polsce, najważniejszą wagą przetargu jest po prostu cena. A najtańsza cena nie oznacza najlepszej oferty.

Wracając do dokumentu MEN i podanych tam danych, nie zaskoczyło mnie rozłożenie procentowe szkół decydujących się na wariant I lub II uczestnictwa w programie. Zaledwie niecałe 8% szkół zdeklarowało chęć udostepnienia uczniom sprzętu komputerowego w domu. Warto przypomnieć, że warunki wypożyczenia uczniom komputerów przenośnych ustala dyrektor szkoły w porozumieniu z radą rodziców, biorąc pod uwagę dobro ucznia oraz zabezpieczenie realizacji prawa szkoły do wypożyczanych urządzeń. Dyrektor szkoły posiada niezbędną wiedzę i doświadczenie w gospodarowaniu szkolnym majątkiem, natomiast uwzględnienie opinii rady rodziców ma na celu wypracowanie najlepszych reguł odpowiedzialności za powierzony uczniom majątek szkoły. Jestem ciekaw jak zostanie to rozwiązane w praktyce. Jak wynika z wag zawartych w rozporządzeniu rządu, szkoły umożliwiające uczniom wypożyczanie sprzętu do domu mają większe szanse na pozyskanie funduszy.

Powracając do liczb, które podaje ministerstwo, największą aktywnością wykazały się szkoły w województwie mazowieckim i pomorskim, odpowiednio 38,2% i 37,7% jednostek zgłosiło się do pilotażu. Natomiast najmniej zainteresowane placówki były z województw: opolskiego – 15,1% i warmińsko-mazurskiego – 19,7%. Średnio w Polsce wnioskowało 27,1% szkół. Podania do wojewodów złożył co drugi organ prowadzący w Polsce. Więcej>>