Pomocą w tym procesie ma służyć Educhmura – platforma edukacyjna służąca dystrybucji treści dydaktycznych on-line. Jakie korzyści przyniesie ona uczniom i ich rodzicom?

„Szkoła jest nudna!” – wołają często uczniowie. I choć atrakcyjność lekcji zależy głównie od prowadzącego je nauczyciela, obecnie dzieci – często znacznie lepiej obeznane z nowoczesnymi technologiami niż dorośli – uważają niejednokrotnie szkołę „epoki kredy” za istny relikt przeszłości. Trudno im się dziwić, skoro do zabawy i kontaktu z rówieśnikami służy im zazwyczaj komputer, pomocy przy odrabianiu zadań domowych szukają w Internecie, muzyki słuchają na iPodach, a ich telefony komórkowe to istne „centra dowodzenia życiem codziennym”. Jak więc sprawić, by zmienili zdanie o szkole i z ochotą przyswajali wiedzę?
 
Wszystko w jednym miejscu
Z pomocą może przyjść tutaj Educhmura – rezultat współpracy wydawnictwa pwn.pl i OSDW Azymut. Platforma ta to zbiór materiałów edukacyjnych udostępnianych przez Internet, dostosowanych do wszystkich  poziomów nauczania: od podstawówki, aż po szkoły ponadgimnazjalne.
Dla uczniów stanowić będzie ona proste i skuteczne narzędzie, pozwalające z gąszczu dostępnych informacji wyselekcjonować te najpotrzebniejsze. W jednym serwisie znajdą się bowiem zasoby wielu renomowanych wydawców edukacyjnych – e-podręczniki, encyklopedie i słowniki on-line, kursy języków obcych, testy sprawdzające, audiobooki czy e-booki – co znacznie ułatwi uczniom dostęp do wszelkich treści niezbędnych na potrzeby codziennej nauki. Nabywanie wiedzy urozmaicą dodatkowo zawarte w niej ciekawe zdjęcia, plansze, mapy, artykuły, a także aplikacje – np. kompleksowe kursy e-learningowe.
 
Rodzice z ręką na pulsie
Educhmura zapewnia możliwość wielokierunkowej interakcji pomiędzy uczniem, nauczycielem oraz rodzicem, przy czym ten ostatni będzie dysponował stałym wglądem w postępy edukacyjne swego dziecka. Jest ona także bazą, do której rodzic będzie mógł się w każdej chwili odwołać, pomagając swemu dziecku w odrobieniu lekcji, jako że dostęp do Educhmury uczniowie mieć będą nie tylko w szkole, ale i w domu – na potrzeby przygotowania się do zajęć czy wykonania pracy domowej. Przy jej pomocy będą też oni wykonywać testy sprawdzające czy zadania dodatkowe, z całą pewnością zaś szukając informacji w Educhmurze, zaoszczędzą sporo czasu i – co równie ważne – nie trafią przypadkiem na niepożądane strony – np. te przeznaczone wyłącznie dla dorosłych – których w sieci przecież nie brakuje.
 
Książki przetrwają
Co jednak z drukowanymi książkami? Czy dzieci korzystające na co dzień z platformy edukacyjnej nie zatracą całkowicie umiejętności czytania oraz odręcznego pisania? – Platforma nie ma na celu zastąpienia podręczników szkolnych czy zeszytów ćwiczeń. Materiały edukacyjne w niej zawarte stanowić powinny jedynie ich uzupełnienie, a uczniowie powinni mieć w dalszym ciągu kontakt z papierowymi książkami, zwłaszcza w młodszych klasach – wyjaśnia Maciej Tyran, Dyrektor Handlowy pwn.pl, odpowiedzialny za projekt Educhmura. 
W szkołach, które wezmą udział w pilotażowym programie „Cyfrowa Szkoła”, badany będzie wpływ multimediów na jakość i efekty kształcenia – zwłaszcza na kształtowanie u uczniów takich podstawowych kompetencji jak umiejętność pisania, czytania czy liczenia. Na razie z całą pewnością nie ma więc najmniejszych przesłanek, by martwić się, że dzieci zatracą np. umiejętność czytania z kartki. Jak podsumowała bowiem projekt cyfryzacji szkół Ala, szóstoklasistka z Gdańska – Ciekawie jest pouczyć się czasem na komputerze, ale ja i tak wciąż lubię czytać zwykłe książki.