Po kontroli w samorządach z województwa warmińsko-mazurskiego NIK stwierdziła, że gminy lepiej niż kilka lat temu realizują ustawowy obowiązek dowożenia dzieci do publicznych szkół podstawowych i gimnazjów. Zdaniem NIK, porównanie wyników z lat 2007-2009 z ustaleniami kontroli przeprowadzonej w 2003 r. wskazuje, że nastąpiła istotna poprawa bezpieczeństwa przewozu oraz warunków oczekiwania uczniów w punktach zbiorczych. Z analizy wynika m.in., że udział gimbusów starszych niż 10 letnie zmniejszył się o ponad połowę, a stan techniczny wszystkich pojazdów używanych do przewozu uczniów znacznie się poprawił. Kontrolerzy pochwalili także samorządy za zmniejszenie liczby punktów zbiorczych, które nie zapewniały oczekującym dzieciom ochrony przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Właściwa była też lokalizacja punktów (zazwyczaj przystanki PKS, świetlice wiejskie i inne miejsca wyznaczone przez gminy), gdyż w zdecydowanej większości (94%), uczniowie dochodzili do nich z miejsc zamieszkania oddalonych nie więcej niż o
Skontrolowane gminy wywiązywały się też z ustawowego obowiązku zorganizowania zajęć świetlicowych dowożonym uczniom, oczekującym na rozpoczęcie lekcji lub powrót do domów po ich zakończeniu. Wśród nieprawidłowości wskazano nie wywiązywanie się wszystkich gmin w pełni z obowiązku zapewnienia uczniom opieki w czasie przewozu. Tylko w sześciu jednostkach nadzór sprawowali specjalnie zatrudnieni w tym celu opiekunowie. W pozostałych samorządach stwierdzano brak opiekunów w tzw. mikrobusach a także przypadki zlecania opieki kierowcom. Kontrolę NIK przeprowadzono w okresie od 1 kwietnia do 24 lipca 2009 r.
Wiele gmin decyduje się dowozić wszystkich uczniów, nawet tych mieszkających dalej niż ustawowa odległość od szkoły. Wychodzą z założenia, że można to traktować jak fakultatywne zadanie własne. Uzasadnia to względami bezpieczeństwa. Tymczasem według regionalnych izb obrachunkowych dofinansowanie dowozu dzieci nie spełniających kryteriów odległościowych jest naruszeniem prawa.
Krystyna Szumilas, sekretarz stanu w MEN, odpowiadając na interpelacje poselskie w tej sprawie, informuje, że MEN rozważa przygotowanie projektu nowelizacji przepisów art. 14a i art. 17 ustawy o systemie oświaty, tak aby gminom stworzyć możliwość dowozu uczniów mieszkających bliżej szkoły niż ustawowe odległości.
źródło: Serwis Samorządowy PAP, www.nik.gov.pl, Rzeczpospolita, 27 stycznia 2010r.