Czy nauczyciel uczący religii w gimnazjum, który nie posiada kwalifikacji do nauczania tego przedmiotu powinien otrzymywać wynagrodzenie zasadnicze na poziomie nauczyciela stażysty z tytułem magistra czy też nauczyciela mianowanego?
Jest to osoba zakonna skierowana przez władze kościelne do nauczania religii w naszej szkole na czas nieokreślony. Posiada wykształcenie wyższe - mgr filologii polskiej z przygotowaniem pedagogicznym i stopniem awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. Awans otrzymała z mocy prawa w 2000 r. ucząc języka polskiego w innej szkole.
Stosownie do § 5 ust. 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz. U. Nr 36, poz. 155 z późn. zm.) - nauczycieli religii zatrudnia się zgodnie z Kartą Nauczyciela. Oznacza to, że do nauczycieli religii stosuje się przepisy Karty Nauczyciela oraz przepisy aktów prawnych, wydanych na podstawie Karty Nauczyciela.
Jak wynika z przepisów Karty Nauczyciela - nie można nawiązać stosunku pracy z nauczycielem, który nie posiada kwalifikacji wymaganych do zajmowania danego stanowiska (art. 10 ust. 8 KN). Zatrudnienie nauczyciela, który nie posiada wymaganych kwalifikacji jest dopuszczalne tylko wówczas, jeśli w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela nie ma możliwości zatrudnienia osoby posiadającej wymagane kwalifikacje. Wówczas można, za zgodą organu sprawującego nadzór pedagogiczny, zatrudnić nauczyciela nieposiadającego kwalifikacji do zajmowania danego stanowiska. Jednakże dla celów płacowych nauczyciele ci są traktowani jak nauczyciele stażyści.
Warto zwrócić uwagę, że szkoła zatrudnia nauczyciela religii wyłącznie na podstawie imiennego pisemnego skierowania do danej szkoły, wydanego przez właściwego biskupa diecezjalnego (w przypadku Kościoła Katolickiego). Zgodnie zaś z postanowieniem § 4 ust. 3 Porozumienia pomiędzy Konferencją Episkopatu Polski oraz Ministrem Edukacji Narodowej z dnia 6 września 2000 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od nauczycieli religii (Dz. Urz. MEN Nr 4, poz. 20) - skierowanie nauczyciela religii do danej szkoły, wydane przez właściwego biskupa diecezjalnego zaświadcza o posiadaniu kwalifikacji do nauczania religii.

Jednakże, według mnie, skierowanie nauczyciela religii do danej szkoły nie przesądza o nabyciu kwalifikacji do zajmowania stanowiska nauczyciela religii. Skoro nauczyciel nie posiada wymaganych kwalifikacji - powinien być wynagradzany według stawek przewidzianych dla nauczyciela stażysty (zgodnie z postanowieniami art. 10 ust. 9 Karty Nauczyciela).