Czy wynagrodzenie wypłacone nauczycielowi we wrześniu 2007 r. za pracę podczas matur ustnych (samorząd otrzymał na ten cel dotację z budżetu państwa) należy wliczyć do podstawy naliczenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2007 rok?
Czy godziny te należy ujmować w średniej z godzin ponadwymiarowych wypłacanych w miesiącu lipcu oraz sierpniu 2007 r.?

Do podstawy, od której oblicza się dodatkowe wynagrodzenie roczne nauczycieli, należy wliczyć m.in.:

1. wynagrodzenie za pracę w godzinach ponadwymiarowych otrzymane w całym roku 2007, w tym podczas matur ustnych we wrześniu 2007 r.,
2. wynagrodzenie urlopowe.


Podstawa, od której oblicza się dodatkowe wynagrodzenie roczne nauczycieli obejmuje zarówno wynagrodzenie za pracę w godzinach ponadwymiarowych (także otrzymane ze względu na pracę podczas matur ustnych we wrześniu 2007 r.) jak i wynagrodzenie urlopowe.
Popularnie zwana "trzynastka", czyli dodatkowe wynagrodzenie roczne, stosownie do art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz. U. Nr 160, poz. 1080, z późn. zm.), stanowi 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie, uwzględniając wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a także wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy oraz wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługujące pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy.
Do elementów wynagrodzenia uwzględnianych przy obliczaniu dodatkowego wynagrodzenia rocznego wlicza się m.in.: wynagrodzenie otrzymane z tytułu pracy w godzinach ponadwymiarowych (z tych okresów, kiedy godziny te występowały) oraz wynagrodzenie urlopowe. Na wysokość wynagrodzenia urlopowego wpłynęły godziny ponadwymiarowe sprzed ferii letnich, co wynika z zasad ustalania wynagrodzenia urlopowego nauczycieli.
Nie wydaje się, aby powstawały wątpliwości co do tego, czym jest wynagrodzenie otrzymywane za pracę podczas matur ustnych, skoro odniósł się do tego zagadnienia Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 22 marca 2007 r., sygn. III PZP 1/07. Sąd ten mianowicie stwierdził, że nauczyciele przeprowadzający ustne egzaminy maturalne realizują zajęcia dydaktyczne w rozumieniu art. 42 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, z późn. zm.), za które nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie zgodnie z art. 35 ust. 1, 2 i 3 Karty Nauczyciela, jeżeli ustne egzaminy maturalne są prowadzone przez nauczyciela w czasie przekraczającym tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych (pensum).