Treść tej normy odnosi się do wszystkich zajęć realizowanych przez nauczyciela w ramach 40 – godzinnego tygodnia pracy, w tym obowiązkowego wymiaru pensum zajęć określonego w treści art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela . Zgodnie z treścią art. 30 ust. 2 KN wysokość wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela uzależniona jest od stopnia awansu zawodowego, posiadanych kwalifikacji oraz wymiaru zajęć obowiązkowych, a wysokość dodatków odpowiednio od okresu zatrudnienia, jakości świadczonej pracy i wykonywania dodatkowych zadań lub zajęć, powierzonego stanowiska lub sprawowanej funkcji oraz trudnych lub uciążliwych warunków pracy. Z kolei zgodnie z treścią § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. z 2005 r. Nr 22 poz. 181, z późn. zm.) wysokość minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli realizujących tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin, określony w art. 42 ust. 3 KN (lub ustalony na podstawie art. 42 ust. 7 KN), określa tabela stanowiąca załącznik do rozporządzenia.

Z powyższych regulacji wynika, że sformułowanie „ustalone wynagrodzenie” oznacza, że jest to ustalone wynagrodzenie zasadnicze wraz z innymi składnikami wynagrodzenia do których nauczyciel nabył uprawnienie. Wynagrodzenie to przysługuje w związku z wykonywaniem wszystkich zadań określonych w treści art. 42 ust. 2 KN. Z tego wynika wniosek, że za wykonywanie dodatkowych zajęć art. 42 ust. 2 pkt 2 lit. a ib KN nie należy się dodatkowe wynagrodzenie, ponad to, które nauczyciel otrzymuje w ramach swojego stosunku pracy.
 
Jest to fragment komentarza Krzysztofa Lisowskiego "Wybrane zagadnienia związane z obowiązkiem realizacji przez nauczycieli dodatkowych zajęć edukacyjno-opiekuńczo-wychowawczych", opublikowanego w serwisie Prawo Oświatowe/ABC>>