Wydatki strukturalne to krajowe wydatki publiczne poniesione w obszarach interwencji funduszy strukturalnych w związku z realizacją operacji i celów – na przykład projektu, działania, zadania – określonych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 10 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji wydatków strukturalnych (Dz. U. Nr 44, poz. 255 z późn. zm.) - dalej: r.k.w.s. Do wydatków strukturalnych zalicza się wydatki stanowiące wkład własny na realizację projektów współfinansowanych środkami funduszy strukturalnych, jak i wydatki poniesione na realizację projektów finansowanych wyłącznie ze źródeł krajowych odpowiadających obszarom i kodom kategorii interwencji funduszy strukturalnych. Za krajowe środki publiczne uznaje się:
- środki budżetowe,
- środki własne,
- dotacje,
- pożyczki i kredyty, inne (na przykład: środki uzyskane z emisji papierów wartościowych, przychody z prywatyzacji majątku Skarbu Państwa, przychody z prywatyzacji majątku jednostek samorządu terytorialnego, darowizn), (źródło: www.sejm.gov.pl).

Tak więc, nie wszystkie wydatki ponoszone przez jednostkę kwalifikować się będą do wydatków strukturalnych. Aby wydatek można zakwalifikować do wydatku strukturalnego musi on być poniesiony z krajowych środków publicznych w związku z realizacją zadania, celu i musi on być ujęty w klasyfikacji wydatków strukturalnych.

Uważam, iż wydatki ponoszone na wynagrodzenie pedagoga szkolnego, logopedę, jak również psychologa stanowić będą wydatek strukturalny zaklasyfikowany zgodnie z rozporządzeniem w obszarze XII "Poprawa jakości kapitału ludzkiego", w kodzie 73 "Działania na rzecz zwiększenia udziału w kształceniu i szkoleniu przez całe życie, w szczególności poprzez przedsięwzięcia na rzecz ograniczenia przedwczesnego porzucania i solaryzacji, minimalizowania dyskryminacji ze względu na płeć oraz poprawy, jakości i dostępu do kształcenia i szkoleń na poziomie podstawowym, zawodowym i wyższym".

Źródło: Vademecum Głównego Księgowego Administracja>>>