Należy umożliwić samorządom udzielenie dotacji niepublicznym szkołom i placówkom, która powstają w ciągu roku budżetowego, a tym samym nie mają szans zgłoszenia rok wcześniej informacji o liczbie dzieci – uważa Krajowa Rada Izb Obrachunkowych.
Zgodnie z art. 90 ustawy o systemie oświaty niepubliczne jednostki systemu oświaty otrzymują dotacje z budżetu odpowiedniej jst. Warunkiem, jaki musi zostać spełniony przez prowadzącego placówkę jest podanie organowi właściwemu do udzielania dotacji informacji o planowanej liczbie dzieci (uczniów) nie później niż do 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji. Umożliwia to samorządom zaplanowanie w budżecie roku następnego odpowiednich środków na dotacje dla placówek oświatowych. Zdaniem Krajowej Rady Izb Obrachunkowych, szkoły i przedszkola rozpoczynające swoją działalność w trakcie roku budżetowego nie są w stanie spełnić tego warunku. - W konsekwencji prowadzi to do sytuacji, w której od momentu rozpoczęcia działalności do końca roku budżetowego jednostki te będą musiały utrzymać się w całości ze środków własnych – podkreśliła Rada.
Dlatego w sprawozdaniu z działalności RIO w 2008 r. zgłosiła propozycję zmian w art. 90 ustawy o systemie oświaty. Proponowany nowy artykuł zakłada, że jst będzie mogła udzielić dotacji dla tych niepublicznych jednostek systemu oświaty, które nie złożyły informacji o planowanej liczbie dzieci do końca września roku poprzedzającego rok budżetowy, z powodu braku prowadzenia w tym okresie działalności.
Warunkiem uzyskania dotacji byłoby wyrażenie przez organ stanowiący jst woli udzielenia dotacji oraz posiadanie przez daną jst odpowiednich środków.
 
Źródło: Serwis Samorządowy PAP, 21.08.2009 r.