Doszczętnie spalony na początku listopada obiekt edukacyjny tzw. zielonej szkoły, położony na terenie parku arboretum Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie (Wielkopolska), zostanie zbudowany na nowo w przyszłym roku.

Drewniana wiata o powierzchni ok. 140 m kw. spłonęła w wyniku podpalenia; sprawcy nie ustalono do tej pory.,,Obiekt był ubezpieczony, po otrzymaniu pieniędzy rozpoczniemy jego budowę- zapowiedział w czwartek PAP dyrektor Ośrodka Benedykt Roźmiarek.

Przyszła wiata edukacyjna będzie miała podobną wielkość, ale taką konstrukcję, która zapewni obserwację obiektu także w nocy. Na zewnątrz zostanie zainstalowane oświetlenie, którego nie było do tej pory.

Na lekcje do zielonej szkoły przyjeżdżała młodzież szkolna z całego kraju. Zajęcia miały charakter interdyscyplinarny - łączyły zagadnienia z języka polskiego, historii, biologii, geografii. Odbywały się w niej także zajęcia plastyczne i wychowania fizycznego. Korzystało z nich każdego roku po kilkuset uczniów.

W przyszłym roku, oprócz obiektu dla zielonej szkoły, Ośrodek Kultury Leśnej chce zbudować za 150 tys. zł ścieżki edukacyjne i odbudować za około 500 tys. zł tzw. chatę na Dybulu. Około 200 tys. zł pochłoną nasadzenia w ogrodzie linneuszowskim i 60 tys. zł. odnowienie XIX-wiecznej winnicy książąt Czartoryskich. Roczne utrzymanie parku kosztuje około 400 tys. zł.

Niedawno Ośrodek poniósł największe od 1997 r. straty, w wyniku nawałnicy, która przeszła nad parkiem 5 września. Jak poinformował dyrektor, zniszczonych zostało m.in. 150 ponad stuletnich drzew.

Ośrodek Kultury Leśnej jest gospodarzem największego w regionie zespołu zamkowo-parkowego, który został zbudowany na bazie dawnej rezydencji magnackiej Jana Działyńskiego i jego żony Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej. Park-arboretum ma powierzchnię 160 hektarów. Rośnie w nim blisko 600 gatunków drzew i krzewów.(PAP)

zak/ ls/