MEN: godziny karciane zbędne i niesprawiedliwe
Chodzi o niejasne zapisy nowelizacji Karty Nauczyciela, której projekt trafił już do Sejmu. Jedną z głównych zmian jest likwidacja tzw. godzin karcianych. Według resortu oświaty były one niewłaściwie wykorzystywane przez szkoły.
"Narzucana nauczycielom sztywna liczba godzin do wypracowania nie zawsze była wykorzystywana zgodnie z potrzebami i zainteresowaniami uczniów. Kontrowersje wywoływał zapis, że nauczyciel w ramach tzw. „godzin karcianych” jest m.in. "obowiązany prowadzić zajęcia opieki świetlicowej”. Zamierzeniem ustawodawcy było wzbogacenie o dodatkowe zajęcia oferty świetlic szkolnych. W praktyce jednak niejednokrotnie dochodziło do sytuacji, w której nauczyciele realizujący ww. godziny wykonywali pracę zamiast wychowawców świetlic szkolnych." - pisze resort w uzasadnieniu do noweli, która zmieni treść  krytykowanego od lat art. 42 ust. 2 pkt 2 Karty Nauczyciela.
Okazuje się jednak, że bez doprecyzowania przepisów zmiana ta może okazać się niekorzystna dla nauczycieli.  Jak bowiem tłumaczy resort edukacji,  zmiana w Karcie Nauczyciela wcale nie oznacza, że szkoły nie będą organizować dodatkowych zajęć - te mają być realizowane nadal i o tym, któremu nauczycielowi będą przydzielane zdecyduje dyrektor, kierując się normami panującymi w danej szkole.

Nawet 40 godzin pracy
"Niektórzy nauczyciele nie będą prowadzić takich zajęć (zajęć dodatkowych, które przydzieli im dyrektor - red.) wcale, a inni zaś mogą ich prowadzić nawet więcej, niż obecnie, nawet do 22 godzin tygodniowo w ramach czterdziestogodzinnego czasu pracy." - alarmuje Związek Nauczycielstwa Polskiego. Dodają, że sytuację nauczycieli może pogorszyć fakt, że godziny te nie będą rejestrowane.
Tego samego zdania są prawnicy z Biura Analiz Sejmowych.
"Można stwierdzić, że dyrektor szkoły będzie nadal miał prawo przydzielić nauczycielowi pewną liczbę godzin ponad pensum (w ramach tygodniowego wymiaru godzin), tyle tylko, że nie będzie ograniczony obecnie obowiązującymi normami (1 lub 2 godziny tygodniowo, w zależności od typu szkoły, co wynika z obecnie obowiązującego art. 42 ust. 2 pkt 2 KN)." - czytamy w opinii BAS - "Liczba godzin na zajęcia realizujące potrzeby i zainteresowania uczniów będzie ustalana według potrzeb szkoły dla każdego nauczyciela osobno, i będzie mogła być wyższa lub niższa niż obecnie obowiązująca".
Jak wskazuje BAS, przydzieleniu nauczycielowi zajęć będzie decydował dyrektor szkoły , co oznacza, że niektórzy nauczyciele faktycznie skorzystają na reformie, a inni będą prowadzić więcej zajęć  niż przed zmianą.

Minister edukacji: ostateczny kształt reformy przedstawimy 27 czerwca>>

Zajęcia bez dodatkowej pensji
Prawnicy rozwiewają też wszelkie nadzieje, że pedagog otrzyma dodatkowe pieniądze za godziny przydzielone przez dyrektora. W opinii podkreślają, że zajęcia, które do tej pory realizowano w ramach godzin karcianych nie mogą być uznane za godziny ponadwymiarowe.
"Uznać należy, że (jeżeli projekt wejdzie w życie w proponowanym kształcie) wszyscy nauczyciele w ramach czasu pracy i ustalonego wynagrodzenia będą mogli być zobowiązani przez dyrektora szkoły do nieodpłatnej realizacji zajęć i czynności wynikających z zadań statutowych szkoły, w tym zajęć opiekuńczych i wychowawczych uwzględniających potrzeby i zainteresowania uczniów (co wynika wprost z art. 42 ust. 2 pkt 2 KN), pomimo iż przepisy ustawowe nie będą precyzowały bliżej tych zajęć oraz nie będą określały ich wymiaru." - podsumowują prawnicy BAS.

Minister edukacji: zmiana do konsultacji

Resort edukacji zapewnia tymczasem, że nowela po prostu przywróci stan prawny sprzed wprowadzenia godzin karcianych. Podpowiada też, by dyrektorzy zachęcali pedagogów do prowadzenia zajęć przy pomocy dodatków motywacyjnych.
- Nowelizacja zostanie szczegółowo przeanalizowana podczas prac w Sejmie. Słuchamy głosów wszystkich zainteresowanych środowisk - zapewniała minister Anna Zalewska podczas I zjazdu Akademii Rozwoju Szkoły.


Omówienia zmian w prawie oświatowym, najnowsze orzeczenia oraz komentarze ekspertów znajdziesz w serwisie LEX Prawo Oświatowe. Zamów w dostępie testowym >>
 

Dowiedz się więcej z czasopisma
Dyrektor Szkoły. Miesięcznik Kierowniczej Kadry Oświatowej
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł