We wtorek Teresa Wargocka sekretarz stanu w MEN wzięła udział w drugiej z kolei wojewódzkiej debacie na temat planowanych zmian w systemie edukacji. Odbyła się ona w Zespole Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie.
– Szkoła zawodowa powinna ściśle współpracować z pracodawcami na każdym etapie edukacyjnym ucznia i dostosowywać system nauki do regionalnego rynku pracy – powiedziała wiceminister edukacji.
Podczas Lubelskiej Debaty Oświatowej głównym tematem było kształcenie zawodowe. Uczestnicy spotkania rozmawiali m.in. o obecnie funkcjonujących regulacjach prawnych dotyczących szkolnictwa zawodowego, jego połączeniu z potrzebami rynku pracy oraz dostosowaniem do potrzeb pracodawców.
Uczestnikom debaty przedstawiono dokładną analizę struktury szkolnictwa zawodowego w województwie lubelskim oraz najpopularniejsze zawody wybierane przez uczniów.
Zaprezentowano również efekty realizacji działań w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 w województwie lubelskim. Przedstawiono także planowane działania w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego na lata 2014-2020 ze szczególnym uwzględnieniem środków finansowych przeznaczonych na realizację projektów na poziomie centralnym oraz w regionach.
– Mam ogromną nadzieję, że wszystkie zaprezentowane tutaj wnioski i pomysły przyczynią się do tego, że przygotujemy dobrą zmianę w oświacie – zadeklarowała wiceminister Teresa Wargocka.
Spotkanie w Lublinie to druga z 16 debat wojewódzkich, które odbędą się w całej Polsce do końca maja. Mają one swoje cztery tematy przewodnie: szkolnictwo specjalne, kształcenie zawodowe, finansowanie, bezpieczeństwo. Podsumowanie rozmów nastąpi 27 czerwca w Toruniu.
W Lubelskiej Debacie Oświatowej wzięli udział: wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, lubelski kurator oświaty Teresa Misiuk, a także parlamentarzyści, dyrektorzy szkół, przedstawiciele związków zawodowych, organizacji pozarządowych i oświatowych oraz pracodawcy i samorządowcy.
Kolejna debata wojewódzka odbędzie się 21 marca w Poznaniu i Siedlcach.

Zalewska: projekt nowej ustawy regulującej system oświaty już w wakacje>>

Dowiedz się więcej z książki
Ustawa o systemie oświaty. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł