– W najbliższych latach liczba dzieci w naszym kraju w wieku od 3 do 6 lat znacząco się zmniejszy. To dla nas kluczowy problem i konieczność podejmowania zmian w systemie oświaty – podkreślił podsekretarz stanu w MEN Maciej Kopeć.

W konferencji udział wzięli przedstawiciele przedszkoli niepublicznych, dyrektorzy i nauczyciele z całej Polski.
Podczas dyskusji i debat panelowych rozmawiano między innymi o wielu cennych inicjatywach realizowanych w środowiskach lokalnych, które zmierzają do budowania nowoczesnego systemu edukacji. Uczestnicy kongresu wymieniali się również swoimi doświadczeniami w zakresie naliczania dotacji oświatowych, zasad ich wydatkowania oraz rozliczania. Przedstawiono także propozycje zwiększenia udziału niepublicznych placówek w systemie wychowania przedszkolnego.

Status podatkowy rad rodziców wciąż nieuregulowany>>

Podczas piątkowego spotkania rozmawiano także o przygotowanym przez MEN projekcie nowelizacji ustawy o systemie oświaty, który obecnie poddany jest konsultacjom społecznym. Projekt ten zakłada między innymi doprecyzowanie przepisów dotyczących dotowania przedszkoli, szkół i placówek niepublicznych oraz publicznych prowadzonych przez osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego i osoby fizyczne.
Placówki niepubliczne mogą zrzeszać się w stowarzyszeniach i organizacjach pozarządowych, aby między innymi wymieniać się własnymi doświadczeniami, a także dobrymi praktykami we współpracy z innymi instytucjami i samorządami.

Sąd: dyrektor nie może zaskarżyć uchwały ws. sieci szkół>>