Sekretarz stanu w MEN Teresa Wargocka uczestniczyła w konferencji dotyczącej przedsiębiorczości i kształcenia zawodowego, która odbyła się 30 czerwca w Sejmie RP. W swoim wystąpieniu wiceminister Wargocka podkreśliła, że kształcenie zawodowe w Polsce wymaga pilnych zmian.
– Nasza gospodarka potrzebuje fachowców. Musimy zadbać o to, aby uczniowie mieli świadomość, że każdy zawód jest dobry do tego, aby spełniać się zawodowo i godnie żyć – powiedziała Wargocka.
Wiceminister edukacji zaprezentowała także ogłoszony w Wałbrzychu główny kierunek zmian w szkolnictwie zawodowym. Zakłada on m.in.: stopniowe wprowadzanie dualnego systemu kształcenia, włączanie pracodawców w proces kształcenia i egzaminowania, powołanie II-stopniowej szkoły branżowej oraz utworzenie Korpusu Fachowców i specjalnego Funduszu Rozwoju Edukacji Zawodowej (FREZ).
– Chcemy, aby przedsiębiorcy nie poszukiwali pracowników w urzędach pracy, ale w szkole. Będziemy dążyć również do tego, aby wprowadzanie nowych zawodów do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego nie trwało zbyt długo – podkreśliła wiceminister Wargocka.
Konferencja została zorganizowana przez Parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego, Fundację Republikańską, Centrum Społecznej Demokracji oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Nowoczesna szkoła branżowa zastąpi zawodówkę>>

Dowiedz się więcej z książki
Organizacja wycieczek szkolnych oraz wypoczynku dzieci i młodzieży. Nowe zasady - 2 części
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł