1 stycznia weszły w życie przepisy dające prawo do emerytur pomostowych około 250 tys. osobom zatrudnionym w szczególnych warunkach lub wykonującym prace o szczególnym charakterze. Według wstępnych szacunków w tym roku z tych świadczeń skorzysta około 5 tys. osób.
Ustawa o emeryturach pomostowych zakłada, że osoby, które pracowały w szczególnych warunkach lub charakterze, ale ich prace nie uprawniają ich do przejścia na emeryturę pomostową, otrzymają specjalne rekompensaty.
Pierwotnie zakładano, że rekompensaty otrzymają nauczyciele. Jednak w wyniku ustaleń między PO, PSL, Lewicą oraz ZNP, pedagodzy nadal będą mogli nadal wcześniej kończyć aktywność zawodową, ponieważ nie wszyscy uzyskali prawo do emerytur pomostowych. Otrzymają tzw. świadczenia kompensacyjne. W 2009 roku zarówno kobiety, jak i mężczyźni pracujący w szkołach będą mogli przechodzić na wcześniejsze emerytury po ukończeniu 55 lat. Natomiast w kolejnych latach wiek emerytalny kobiet będzie wydłużany co rok o kwartał, a mężczyzn co rok o 6 miesięcy. Ostatnie osoby mające prawo do tych świadczeń skorzystają z nich w 2028 roku. Nauczyciele otrzymujący świadczenia kompensacyjne nie będą mogli nadal pracować w szkołach. Wysokość świadczenia wyniesie 80 proc. przyszłej emerytury.
 
Źródło: Gazeta Prawna, 2.01.2009 r.