Warsztaty dla nauczycieli, które odbędą się 12 marca 2016 r. w Centrum Nauki Kopernik, to okazja, aby lepiej poznać i zrozumieć, jakie możliwości rozwoju daje młodym ludziom ścieżka kariery w sektorze kosmicznym. Pod koniec maja wszyscy nauczyciele, którzy wzięli udział w warsztatach otrzymają zaproszenie do udziału w telekonferencji z brytyjskim astronautą Timem Peake’m.
Rozmowy uczniów z astronautami przebywającymi na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej odbywają się regularnie od ponad 15 lat. Po raz pierwszy takie połączenie uzyskali uczniowie ze szkoły w Burbank Illinois w Stanach Zjednoczonych w grudniu 2000 roku. Od tamtej pory organizacja ARISS koordynująca te połączenia, przeprowadziła niemal 1000 rozmów za pomocą amatorskiego sprzętu radiowego. Agencje kosmiczne z całego świata, w tym Europejska Agencja Kosmiczna, poszły również o krok dalej i zorganizowały dziesiątki telekonferencji ze stacją kosmiczną, pozwalając zarówno na usłyszenie jak i zobaczenie astronautów unoszących się w mikrograwitacji.
Polskie szkoły również mają możliwość udziału w takich projektach. W tym roku biuro ESERO-Polska organizuje cykl wydarzeń edukacyjnych, którego zwieńczeniem będzie telekonferencja z astronautą. Po raz pierwszy w naszym kraju wezmą w niej udział nauczyciele. Pytania do astronauty wcześniej przygotują uczniowie.

Aby wziąć udział w wydarzeniu należy się zarejestrować, wypełniając do 6 marca formularz dostępny na stronie Centrum Nauki Kopernik. Warsztaty skierowane są do nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów.

Dowiedz się więcej z czasopisma
Dyrektor Szkoły. Miesięcznik Kierowniczej Kadry Oświatowej
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł