Istota programu +Szkoła z pomysłem+ jest taka, by uczniowie lub nauczyciele zaproponowali sposób na uczenie się, na tworzenie relacji, tworzenie dobrych kontaktów. Mówiąc ogólnie: na takie działania, które spowodują, że szkoła będzie dobrym miejscem do życia, że chce się do niej przyjść w kolejnym dniu, a uczeń jest zaciekawiony, co się wydarzy - powiedziała PAP Jolanta Lipszyc, dyrektora Biura Edukacji m.st. Warszawy.

Lipszyc dodała, że podobały się jej projekty kulturalne: wychowywanie poprzez teatr czy spotkania uczniów z dziennikarzami i artystami. Zaznaczyła, że szczególne wrażenie zrobiło na niej rozbudzanie zainteresowań wśród uczniów najsłabszych, oraz projekty dotyczące edukacji dzieci niepełnosprawnych.

Placówki mogą ubiegać się o przyznanie tytułu w pięciu kategoriach; cztery z nich to: szkoła z pomysłem na uczenie, szkoła z pomysłem na kulturę, szkoła z pomysłem na wspieranie uczniów o szczególnych potrzebach edukacyjnych, szkoła z pomysłem na aktywność społeczną. Piąta kategoria nazwana została szkoła z pomysłem na..., ma charakter otwarty. W niej mogą się mieścić wszystkie pozostałe pomysły, które nie mieszczą się w czterech kategoriach.

Do drugiej edycji projektu zgłosiło się 77 warszawskich szkół, spośród których jury rekomendowało 17 placówek.

Wyróżnienie dla Szkoły z pomysłem na uczenie przyznano Gimnazjum nr 77 przy ul. Staffa i Szkole Podstawowej nr 146 przy ul. Domaniewskiej.

Wyróżnienie Szkoła z pomysłem na kulturę otrzymały: Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 341 im. Twórców Literatury Dziecięcej przy ul. Oławskiej, XXII Liceum Ogólnokształcące im. Jose Marti przy ul. Staffa, XCIC Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Zbigniewa Herberta przy ul. Umińskiego, Gimnazjum Integracyjne nr 52 przy ul. Deotymy.

W kategorii Szkoła z pomysłem na wspieranie uczniów o szczególnych potrzebach edukacyjnych wyróżnione zostały: Gimnazjum nr 75 z Oddziałami Integracyjnymi im. Aleksandra Fredry przy ul. Wrzeciono, CXI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. K. I. Gałczyńskiego przy ul. Balkonowej i Szkołę Podstawową nr 11 im. I Dywizji Kościuszkowskiej przy Keniga.

Tytułem Szkoły z pomysłem na aktywność społeczną wyróżniono trzy szkoły: Szkołę Podstawową nr 289 im. Henryka Sienkiewicza przy ulicy Broniewskiego, Gimnazjum nr 128 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marszałka Józefa Piłsudskiego przy ul. Dwóch Mieczy, LXXV Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego przy ul. Czerniakowskiej.

W kategorii Szkoła z pomysłem na... wyróżniono cztery placówki: Gimnazjum nr 4 im. Wł. Broniewskiego przy ul. Joliot-Curie, Gimnazjum Specjalne nr 135 przy ul. Różanej, Szkołę Podstawową Specjalną nr 6 przy ul. Tarchomińskiej i CXXXVI Liceum Ogólnokształcące Specjalne w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Słabowidzących nr 8 im. dr Zofii Galewskiej przy ul. Koźmińskiej. (PAP)

maz/ abe/