Nowela doda do ustawy o systemie oświaty rozdziały: 3a i 3b. Pierwszy określi ogólne zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów w szkołach publicznych, przede wszystkim zaś: co podlega ocenie w szkole, cel oceniania, sposób uzasadniania oceny przez nauczycieli oraz zasady sporządzania klasyfikacji. Podobnie będzie z drugim z dodanych do ustawy rozdziałów. Ureguluje zasady przeprowadzania sprawdzianu oraz egzaminów zewnętrznych, m.in.: cel ich przeprowadzania, formę, zasady zwalniania uczniów oraz obowiązki szkół związane z organizacją egzaminów.
Po zmianach organy nadzoru pedagogicznego mają lepiej i w sposób bardziej obiektywny oceniać pracę placówek. Wizytatorzy nie będą już musieli uprzedzać dyrektora szkoły o tym, że chcą sprawdzić, jak wyglądają zajęcia w danej placówce.
Wizytator nadal uprzedzi, że przyjdzie do szkoły, nie powie tylko, na jaką lekcję>>
Senackie poprawki, którymi zajmą się posłowie, dotyczą głównie pracy szkół artystycznych. Jedna z poprawek nakłada na ministra ds. oświaty i wychowania oraz kultury i dziedzictwa narodowego obowiązek określenia w szkołach publicznych i artystycznych przypadków, w których dostosowuje się wymagania edukacyjne, do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów oraz podstawę tego dostosowania, z uwzględnieniem konieczności właściwego zapewnienia procesu kształcenia uczniów.
Doprecyzowany ma także zostać przepis o trybie i formie przeprowadzania sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia w publicznej szkole artystycznej.
Koniec z przekazywaniem szkół gminnym spółkom>>
W Sejmie o poprawkach do noweli ws. oceniania i egzaminowania uczniów
Sejm zajmie się w tym tygodniu senackimi poprawkami do noweli ustawy o systemie oświaty dotyczącej egzaminowania i oceniania uczniów. Większość zmian ma obowiązywać od 31 marca 2015 r.