5.11. podczas drugiego czytania w Sejmie nowelizacji ustawy oświatowej dotyczącej rozliczania dotacji dla przedszkoli niepublicznych między gminami wrócił temat objęcia przedszkoli subwencją oświatową. Posłowie zwracali uwagę, że wprowadzenie w 2009 r. prawa pięciolatka do edukacji przedszkolnej, nie miało odzwierciedlenia w zmianie dochodów jednostek samorządu terytorialnego, ich zdaniem należałoby zastanowić się ponownie nad wprowadzeniem subwencji.
Wiceminister edukacji Krystyna Szumilas tłumaczyła, że „dotowanie przedszkoli z subwencji oświatowej musiałoby być odwróceniem procesu, który zdarzył się w 1991 r.”, kiedy przekazano gminom przedszkola, a za tym zadaniem własnym poszły decyzje zwiększające ich dochody własne. Podkreśliła, że decentralizacja systemu przynosi lepsze efekty.
– Lepszym sposobem na upowszechnianie wychowania przedszkolnego jest znajdowanie dodatkowych źródeł, z których samorządy mogą rozwijać swoją sieć przedszkolną – zauważyła Szumilas. Ze środków unijnych ponad 243 mln euro w latach 2007-2013 zostanie przeznaczone na rozbudowanie i tworzenie przedszkoli. Jej zdaniem także obniżenie wieku szkolnego wpłynie na możliwość przesunięcia środków na rozwój wychowania przedszkolnego, ponieważ państwo przejmuje na siebie obowiązek dofinansowywania nauki sześciolatków a gmina zamiast czterech roczników dzieci będzie obejmować wychowaniem  przedszkolnym dzieci z trzech roczników.
Wiceminister edukacji powiedziała, że zgodnie z danymi z września br. w gminach powstało ponad 437 nowych przedszkoli i nie ma w tej chwili gminy, w której nie byłoby wychowania przedszkolnego.
 
Źródło: Serwis Samorządowy PAP, 5.11.2009 r.