"Taka klasa to dobry pomysł, bo mamy w mieście tradycje speedrowerowe, bierzemy udział w rajdach rowerowych, poza tym będziemy budować przechowalnię rowerów i zachęcać uczniów, żeby na rowerach jeździli do szkoły. Chcemy wśród nich promować zdrowy styl życia" - powiedziała PAP dyrektor Gimnazjum nr 3 im. Armii Krajowej w Częstochowie Beata Strzelecka-Mach.

Przyszli kolarze i speedrowerzyści będą się uczyć w klasie sportowej o dwóch profilach - kolarsko-speedrowerowym i siatkarskim. "Program będzie realizowany przy współpracy Stowarzyszenia Speedway Fan Club Częstochowa–Sekcja Speedrowerowa Lwy Częstochowa. Już w tym roku chłopcy mieli zajęcia na torze speedrowerowym, który jest położony obok szkoły. Młodzież garnie się do tego a klub udostępni nam obiekt i rowery" - dodała Strzelecka-Mach.

Nabór do klasy już się rozpoczął. Przewidziano w niej 12 miejsc na profil kolarsko-speedrowerowy i 16 miejsc na siatkarski.

Uczniowie nowej grupy ćwiczeniowej, oprócz normalnych zajęć szkolnych, będą brali udział w dodatkowych lekcjach wychowania fizycznego, a także w treningach, zawodach i obozach szkoleniowych poświęconych rozwijaniu umiejętności kolarskich i speedrowerowych.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy Urzędu Miasta Włodzimierz Tutaj w ramach podpisanej ze Stowarzyszeniem Speedway Fan Club Częstochowa–Sekcja Speedrowerowa Lwy Częstochowa umowy o współpracy, miasto zobowiązuje się m.in. do zapewnienia tygodniowo dziesięciu godzin wychowania fizycznego a klub zobowiązał się do organizowania m.in. transportu na zawody, zajęć treningowych, zapewnienia sprzętu i współpracy trenera klubu z nauczycielem wychowania fizycznego.

Tutaj dodał, że będzie to jedna z pierwszych tego typu klas w Polsce. "W szkołach powstają klasy o profilu przeważnie piłka nożna, pływanie, a przecież tyle pięknych dyscyplin uprawiamy w kraju. Dlatego w przyszłości będziemy chcieli uruchomić także klasy związane ze sportami motorowymi o specjalności żużel i mini żużel, być może już w ramach jednej klasy" - powiedział PAP popularyzator sportu i prezes Speedway Fan Club Częstochowa Janusz Danek.

Klasa sportowa z rozszerzonym programem wychowania fizycznego w zakresie speedrowera i kolarstwa dla dziewcząt i chłopców ruszy we wrześniu.(PAP)

ktp/ abe/