Zmiany wprowadza ustawa z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r. poz. 7). W wyroku z dnia 8 stycznia 2013 r. sygn. akt K 38/12 TK orzekł, że przepisy określające zasady rekrutacji do przedszkoli są niezgodne z Konstytucją.
"W ustawie o systemie oświaty brakuje katalogu cech kandydatów do placówek edukacyjnych oraz ich hierarchii, a także procedur odwoławczych od decyzji o nieprzyjęciu dziecka do wybranej szkoły lub przedszkola, co powoduje samoistność regulacji wprowadzanej w rozporządzeniu." - stwierdził Trybunał i nakazał uregulowanie tej kwestii w akcie rangi ustawowej.
Po nowelizacji kryteria rekrutacji do przedszkoli i szkół publicznych określać będzie ustawa o systemie oświaty. Podzielono je na trzy grupy.
Pierwsza uwzględnia potrzeby osób, które z przyczyn losowych znajdują się w trudniejszej sytuacji rodzinnej i zdrowotnej (między innymi wielodzietność rodziny kandydata, jego niepełnosprawność, a także niepełnosprawność jego rodziców);
Druga grupa to kryteria określane przez organy prowadzące, których spełnienie powinno zapewnić jak najpełniejszą realizację potrzeb dziecka, jego rodziny, a także lokalnych potrzeb społecznych. Ustawa przewiduje, że na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego może być brane pod uwagę kryterium dochodu przypadającego na osobę w rodzinie kandydata.
W ostatniej kolejności będą uwzględniane indywidualne zdolności kandydatów, ich predyspozycje i zainteresowania, które powinny być wzięte pod uwagę przy dokonywaniu rekrutacji do szkół i placówek, w których są wymagane szczególne predyspozycje.
Nowe przepisy uelastycznią również wymagania dotyczące kwalifikacji osób prowadzących zajęcia dla przedszkolaków - aby to robić, nie trzeba będzie już być nauczycielem.
Ta część "ustawy rekrutacyjnej" wzbudziła prawie tyle samo kontrowersji, co pomysł wprowadzenia zapisów pozwalających na przekazywanie szkół związkom międzygminnym. Jednak mimo protestów Związku Nauczycielstwa Polskiego resort postawił na swoim i przepisy znalazły się w ostatecznej wersji ustawy, chociaż podczas prac nad projektem nieco je zmodyfikowano.
Nowelizacja doda do ustawy o systemie oświaty art. 6 ust. 6, według którego w przedszkolu publicznym - w uzasadnionych przypadkach i za zgodą kuratora oświaty - można będzie zatrudnić osobę niebędącą nauczycielem do prowadzenia zajęć rozwijających zainteresowania. To, czy posiada ona odpowiednie kwalifikacje oceniać będzie dyrektor placówki. Dodatkowym warunkiem jest niekaralność takiego pracownika - przedstawiać będzie informację z Krajowego Rejestru Karnego. Złoży także oświadczenie, że nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne lub dyscyplinarne, lub postępowanie o ubezwłasnowolnienie.
"Ustawa rekrutacyjna" już obowiązuje
W sobotę, 18 stycznia 2014 r., wchodzi w życie nowelizacja zmieniająca zasady rekrutacji do szkół i przedszkoli. Dostosuje przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego.