Ustawa o systemie oceny jakości edukacji, poza zmianami organizacyjnymi, nałoży nowe obowiązki na dyrektorów szkół. Będą musieli do 31 sierpnia każdego roku przedstawiać radzie pedagogicznej sprawozdanie z realizacji zadań dotyczących jakości nauczania.
Nadzór nad szkołami zamiast kuratorów mają sprawować tzw. inspektorzy jakości kształcenia. Będą mogli kontrolować szkołę nawet kilka dni. Zyskają też prawo wglądu do wszystkich dokumentów związanych z prowadzeniem kształceniem w szkołach. Jeśli w trakcie kontroli okaże się, że są nieprawidłowości, to dyrektor będzie musiał je usunąć. Jeśli tego nie zrobi, organ nadzoru może wystąpić do gminy o jego odwołanie. Tej decyzji nie będzie mogła zmienić nawet gmina, która go zatrudnia.
– Inspektorzy będą bardziej stanowczy przy podejmowaniu decyzji o usunięciu ze stanowiska dyrektora, który nie dba o zwiększanie jakości kształcenia – mówi minister Katarzyna Hall. Podkreśla, że inspektorzy będą większość czasu spędzać na kontrolach w szkołach, a nie jak dotychczas w urzędzie. Ustawa przewiduje też sankcję dla osób fizycznych lub prawnych niebędących jednostkami samorządu terytorialnego, które prowadzą szkoły. Będą oni mogli być ukarani cofnięciem zezwolenia na jej założenie. A to będzie jednoznaczne z likwidacją.
 
Źródło: Gazeta Prawna, 29.12.2010 r.