Nowa kurator została wyłoniona w drodze konkursu. Stanowisko śląskiego kuratora oświaty obejmie w czwartek.
Powołanie na stanowisko kuratora wręczył w środę Urszuli Bauer wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
Zapytana o plany, Bauer powiedziała, że najważniejsze z nich "w krótkiej perspektywie" to m.in. spotkanie ze wszystkimi dyrektorami szkół. "Chcemy przyjrzeć się problemom, które występują w szkołach, wysłuchać wszystkich informacji od dyrektorów szkół" - powiedziała Bauer.
Dodała, że kuratorium będzie również monitorować sprawy związane z posyłaniem dzieci do szkół. "Będziemy to monitorować, ponieważ chcemy rodzicom zagwarantować, że mają pełne prawo i pełne wsparcie Ministerstwa Edukacji Narodowej w dokonywaniu tego wyboru" - poinformowała.
Odnosząc się do "celów dalekosiężnych" powiedziała, że będą one związane z realizowaniem "w terenie polityki oświatowej rządu" począwszy wzbogacania "trzech kompetencji uczniowskich (...) - matematycznych, językowych, informatycznych o kompetencje czytelnicze, o znajomość historii". "Szkoła to musi być miejsce gdzie wychowujemy patriotów, gdzie wychowujemy ludzi, którzy będą dumni z tego, że są Polakami, znają historię. Znajomość historii to jest jednak kod kulturowy, który nas w tej rzeczywistości sytuuje" - powiedziała.
Do ważnych spraw zaliczyła również kwestie związane z kształceniem zawodowym oraz "pełny dialog ze wszystkimi podmiotami systemu edukacyjnego w województwie śląskim". "Moja koncepcja pracy kuratorium jest mocno osadzona na takich wartościach jak służba, jak dialog, jak współdziałanie. Jesteśmy instytucją, która pełni przede wszystkim służebną rolę wobec rodziców, wobec nauczycieli i wobec uczniów (...). Dla mnie dialog jest warunkiem wstępnym do tego, żeby dokonać dobrej zmiany" - powiedziała nowa kurator oświaty.

Kuratoria blokują likwidacje szkół na polecenie MEN?>>

 

Zapytana o zmiany organizacyjne i kadrowe odpowiedziała, że jest za wcześnie by o tym mówić.
Urszula Bauer uzyskała dyplom magistra filologii polskiej w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie (1987). Była wieloletnią działaczką społeczną, wiceprzewodniczącą NSZZ Solidarność pracowników oświaty w Myszkowie, wiceprzewodniczącą NSZZ Solidarność pracowników Kuratorium Oświaty w Katowicach, ławnikiem Sądu Pracy w Myszkowie, członkiem komisji konkursowej Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego "Prawda i kłamstwo o Katyniu".
Uczyła w szkołach podstawowych, gimnazjum, w latach 2007-2008 pracowała na stanowisku dyrektora częstochowskiej delegatury Kuratorium Oświaty, następnie jako starszy wizytator. W 2002 roku uzyskała kwalifikacje egzaminatora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, odbyła m.in. kurs kwalifikacyjny z zakresu organizacji zarządzania oświatą.
W 2014 r. w wyborach samorządowych była kandydatką Prawa i Sprawiedliwości na burmistrza Myszkowa.(PAP)

Dowiedz się więcej z książki
Nadzór pedagogiczny w szkole i przedszkolu
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł