Czy urlop dla poratowania zdrowia należy przyznać nauczycielowi do końca zajęć dydaktycznych czy do końca roku szkolnego?

Zgodnie z art. 73 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela – dalej KN, nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku. O potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zalecanego leczenia, orzeka lekarz ubezpieczenia zdrowotnego leczący nauczyciela (art. 73 ust. 10 KN).
Wzór orzeczenia lekarskiego, który został wskazany w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 października 2005 r. w sprawie orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, zawiera sformułowanie, że orzeczenie zakreśla okres trwania urlopu dla poratowania zdrowia datami kalendarzowymi.
Należy podkreślić, że zgodnie z obowiązującym prawem dyrektor szkoły nie tyle wyraża zgodę na udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia, lecz udziela takiego urlopu na podstawie orzeczenia lekarskiego. Wynika z tego, że skutek konstytutywny uprawnienia do urlopu dla poratowania zdrowia powstaje w momencie wydania stosownego orzeczenia lekarskiego (lub decyzji organu odwoławczego), a nie udzielenia urlopu przez dyrektora szkoły. Tak więc ewentualne "cofnięcie uprawnienia" do urlopu dla poratowania zdrowia następuje w drodze odwołania od orzeczenia lekarskiego do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy (lub jego decyzji w ramach postępowania odwoławczego).
Zatem urlop dla poratowania zdrowia może zostać udzielony na okres wskazany w orzeczeniu lekarskim, także w trakcie roku szkolnego. Przepisy nie regulują kwestii, kiedy ma się kończyć urlop dla poratowania zdrowia.

Pakiet publikacji z Serii ABC Praktyki Prawa OświatowegoPolecamy: Pakiet publikacji z Serii ABC Praktyki Prawa Oświatowego>>