Ustawa z 7.09.1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.) – dalej u.s.o. – oraz ustawa z 26.01.1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 ze zm.) – dalej KN – określają odpowiedzialność dyrektora placówki oświatowej i nauczyciela zatrudnionego w danej placówce.
Niedochowanie obowiązków, w przypadku dyrektora – ustawowych, w przypadku nauczycieli – statutowych i regulaminowych, może skutkować odpowiedzialnością karną, dyscyplinarną, a także cywilną. Nauczyciel opiekun, któremu powierzono grupę dzieci do 15. roku życia, jest osobą, na którą nałożono obowiązek troszczenia się o małoletniego. Natomiast obowiązek szczególnej troski nałożony jest na osoby, którym powierzono pod opiekę małoletnich do 13. roku życia. W znaczeniu prawnym oznacza to pełną odpowiedzialność opiekuna za każdy czyn niedozwolony małoletniego.
Przepisy ustawy o systemie oświaty i Karty Nauczyciela oraz ustawy z 6.06.1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553 ze zm.) – dalej k.k. – ustanawiają ochronę dobra powierzonych dzieci i młodzieży do lat 18, szczególnie podkreślając obowiązek sprawowania ciągłej opieki nad małoletnimi do lat 15. Za czyn niedozwolony, który wyczerpuje znamiona art. 210 k.k., uznaje się porzucenie (lub pozostawienie) osoby małoletniej, choćby na chwilę, bez opieki. W świetle zapisów art. 33, 34 i 39 u.s.o. w związku z art. 218 k.k. dyrektor placówki ma szczególny obowiązek zadbania, by realizowane przez nauczyciela formy edukacyjne odbywały się w warunkach pełnego bezpieczeństwa, zarówno dla samego nauczyciela, jak i dzieci biorących w nich udział.

Jest to fragment artykułu Małgorzaty Drogosz "Odpowiedzialność prawna organizatora wycieczki", opublikowanego w "Dyrektorze Szkoły" nr 3/2014>>@page_break@

Dyrektor i nauczyciel, poprzez przywołane przepisy oraz w związku z art. 220 i 222 k.k., mają obowiązek ścisłej współpracy na warunkach ustalonych przez dyrektora i zapisanych w statucie szkoły w zakresie pełnego bezpieczeństwa uczniów, a także nauczycieli, i to zarówno na etapie planowania działań edukacyjno-pedagogicznych, jak i w trakcie ich realizacji na terenie szkoły i poza nią.
Należy pamiętać, że podczas imprez i wycieczek szkolnych nie wolno dawać uczniom czasu wolnego, np. na zakupy, i pozostawiać ich bez opieki. Gdyby w tym czasie któremuś z dzieci coś się stało, nauczyciel zostanie pociągnięty do odpowiedzialności dyscyplinarnej, a konsekwencje mogą być poważne.  Nauczyciel ponosi pełną odpowiedzialność za powierzonych jego opiece uczniów od momentu rozpoczęcia wyjazdu, w jego w trakcie, aż do powrotu uczniów do umówionego miejsca, w którym opiekę nad uczniami przejmują rodzice.

Jest to fragment artykułu Małgorzaty Drogosz "Odpowiedzialność prawna organizatora wycieczki", opublikowanego w
"Dyrektorze Szkoły" nr 3/2014>>

Polecamy: "Dyrektor Szkoły" zdradza sposoby na rozliczenie wycieczki szkolnej