Znamienne dla ważności podejmowanej uchwały jest również określenie dnia rozpoczęcia działalności przez szkołę, która powstała z przekształcenia gimnazjum lub do której włączono gimnazjum. W przypadku przekształcenia w szkołę podstawową lub włączenia do szkoły podstawowej – konieczne jest również wskazanie roku szkolnego, w którym rozpoczyna się kształcenie w klasie I ośmioletniej szkoły podstawowej. Uzasadnione jest to swobodą organu prowadzącego w zakresie podjęcia decyzji co do terminu rozpoczęcia kształcenia w klasie I szkoły podstawowej. Zgodnie z zapisem art. 129 ust. 2 Przep. wpr. rozpoczęcie działalności przez szkołę podstawową utworzoną w wyniku przekształcenia gimnazjum, lub do której włączono gimnazjum – może nastąpić z dniem 1 września 2017 r., z dniem 1 września 2018 r. albo z dniem 1 września 2019 r.
Organ prowadzący publiczne gimnazjum może również postanowić o jego wygaszeniu. W takiej sytuacji uchwała nie zawiera informacji o jego włączeniu lub przekształceniu. Wygaszenie następuje na warunkach określonych w art. 127 Przep. wpr. Organ prowadzący jest zobowiązany w terminie do dnia 30 listopada 2019 r. stwierdzić w drodze uchwały zakończenie działalności gimnazjum.
Uchwała w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego wprowadzonego ustawą – Prawo oświatowe nie może być podstawą do zakładania szkół, jak również likwidacji i przekształceń szkół innych niż dokonywane na podstawie Przep. wpr. Działania takie stanowiłyby bowiem obejście przepisów art. 59 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty - dalej u.s.o. albo art. 89 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe. W przypadku szkoły tworzonej na podstawie art. 129 Przep. wpr. nie stosuje się powołanych przepisów – jednakże tylko w sytuacji przekształcenia gimnazjum lub włączenia gimnazjum – o których mowa w art. 129 ust. 1 i 3 Przep. wpr.
Uchwały ws. nowej sieci szkół tylko z koniecznymi postanowieniami
Uchwała w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów może zawierać tylko regulacje, których wymaga reforma oświaty - informuje Agata Piszko w serwisie LEXPrawoOświatowe.