Czy nauczycielka pobierająca świadczenie kompensacyjne może dodatkowo pracować jako opiekunka do dziecka u osób prywatnych?

Odpowiedź
Zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych – dalej u.n.ś.k., prawo do świadczenia ulega zawieszeniu bez względu na wysokość uzyskiwanego przychodu w razie podjęcia przez uprawnionego pracy w jednostkach, o których mowa w art. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela – dalej KN.
W art. 1 ust. 1 KN znajduje się wskazanie, że przepisy ustawy stosuje się do nauczycieli, wychowawców i innych pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w szkołach i placówkach oświatowych. Definicja "nauczyciela" określona w art. 3 pkt 1 KN stwierdza, że ilekroć w ustawie jest mowa o nauczycielach bez bliższego określenia - rozumie się przez to nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w przedszkolach, szkołach i placówkach.
Zatem uznać należy, że art. 1 KN, do którego odsyła art. 9 ust. 2 u.n.ś.k., oprócz wskazania określonego typu szkół i placówek oświatowych, jako pracodawców, wyraźnie wskazuje także na pedagogiczny charakter zatrudnienia – tj. na zatrudnienie na stanowisku nauczyciela w szkole.
Nawiązanie stosunku pracy, bądź stosunku cywilnoprawnego, z osobami fizycznymi w charakterze opiekunki do dziecka nie mieści się w zakresie normy art. 9 ust. 2 u.n.ś.k., ponieważ nie jest to praca nauczycielska w szkołach i placówkach, o których mowa w art. 1 KN. Zatem była nauczycielka pobierająca świadczenie kompensacyjne może pracować w charakterze opiekuna, będąc zatrudniona przez osoby fizyczne, nie tracąc prawa do świadczenia.
 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Prawo Oświatowe
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów