Ustawodawca mocą przepisów ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw - dalej u.z.u.s.o., zlikwidował oddziały przedszkolne działające w szkołach podstawowych.
Obowiązkiem organu stanowiącego właściwej jednostki samorządu terytorialnego jest podjęcie uchwały stwierdzającej przekształcenie na mocy ustawy oddziału przedszkolnego lub oddziałów przedszkolnych w przedszkole i utworzenie zespołu.
Ponadto, jak wynika z treści przedmiotowego pisma, organ prowadzący zobowiązany jest do nadania statutu powstałemu zespołowi, a także nadania statutu przedszkolu utworzonemu w wyniku przekształcenia oddziału przedszkolnego lub oddziałów przedszkolnych (jeżeli jednostki wchodzące w skład tworzonego zespołu będą posiadały odrębne rady pedagogiczne i odrębne rady rodziców).
Kolejnym obowiązkiem, jaki spoczywa na organie prowadzącym w związku z przekształceniem oddziału przedszkolnego jest znowelizowanie uchwał w sprawie sieci szkół i sieci przedszkoli. Z dniem 1 września 2016 r. zmianie ulegnie treść art. 14a ust. 1 u.s.o. Na mocy znowelizowanego zapisu, rada gminy będzie zobowiązana do ustalenia sieci prowadzonych przez gminę publicznych przedszkoli (już bez oddziałów przedszkolnych).
Bardzo istotna jest również kwestia potwierdzenia powierzenia stanowiska dyrektora. Organ prowadzący jest zobligowany do wydania zarządzenia (uchwały) w sprawie powierzenia dyrektorowi dotychczasowej szkoły podstawowej, w której funkcjonował oddział przedszkolny stanowiska dyrektora zespołu utworzonego w wyniku przekształcenia tego oddziału w przedszkole. Powierzenie powinno nastąpić do końca okresu na jaki powierzono mu stanowisko dyrektora szkoły podstawowej.
Należy również podkreślić, że organ prowadzący może podjąć decyzję o zlikwidowaniu oddziału przedszkolnego. W takiej sytuacji czynność tą należy traktować jak przekształcenie szkoły podstawowej – co w konsekwencji oznacza przeprowadzenie procedury przewidzianej w treści art. 59 ust. 6 u.s.o.

Jest już rozporządzenie ws. wymogów przeciwpożarowych dla oddziałów przedszkolnych>>

W tym przypadku konieczne jest m.in. podjęcie uchwały intencyjnej - o zamiarze przekształcenia szkoły podstawowej oraz poinformowanie o tym zamiarze rodziców, właściwego Kuratora Oświaty oraz organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego na co najmniej 6 miesięcy przed terminem przekształcenia – informacja ta musi więc dotrzeć do adresatów w terminie do dnia 29 lutego 2016 r. Ponadto, przed podjęciem uchwały w sprawie przekształcenia, organ prowadzący musi uzyskać opinię Kuratora Oświaty oraz związków zawodowych. Zgodnie z art. 19 ust. 2 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych, organy władzy i administracji rządowej oraz organy samorządu terytorialnego kierują założenia albo projekty aktów prawnych, w zakresie objętych zadaniami związków zawodowych, do odpowiednich władz statutowych związku, określając termin przedstawienia opinii nie krótszy jednak niż 30 dni.

Oddział integracyjny nawet z mniejszą liczbą uczniów>>

Dowiedz się więcej z książki
Pakiet publikacji z Serii ABC Praktyki Prawa Oświatowego
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł