W ramach wspierania Polonii i Polaków za granicą MEN uruchomiło też program otwartej edukacji "Włącz Polskę" skierowany do polskich uczniów i nauczycieli za granicą. Nauczający poza granicami naszego kraju mogą skorzystać z gotowego zestawu materiałów online albo ułożyć z nich własny podręcznik. Materiały edukacyjne dla Polonii publikuje też MSZ.

Projekty upowszechniania materiałów edukacyjnych prowadzą organizacje pozarządowe, głównie te skupione w Koalicji Otwartej Edukacji. Według niej powszechny dostęp do wiedzy, umieszczonej w formie elektronicznej w internecie, określany jest jako "otwarta edukacja". Koalicja zakłada, że korzystanie z cyfrowych materiałów edukacyjnych - podręczników, lektur szkolnych, kursów, scenariuszy lekcji, zbiorów ćwiczeń - powinno być bezpłatne i swobodne, zasoby można dowolnie powielać i dostosowywać do własnych potrzeb dzięki objęciu ich wolnymi licencjami lub przeniesieniu do domeny publicznej.

Największym niepublicznym projektem otwartej edukacji w Polsce, upowszechniającym wiedzę, jest szkolna biblioteka internetowa wolnelektury.pl. Dzięki niej uczniowie mogą skorzystać ze 170 lektur szkolnych, od starożytności po współczesność. W bazach biblioteki gromadzone są dzieła polskich i zagranicznych autorów znajdujące się w domenie publicznej, czyli te utwory, do których wygasły już prawa autorskie lub które nigdy nie zostały nimi objęte.

Strona wolnelektury.pl działa od 2007 r., bibliotekę cyfrową prowadzi fundacja Nowoczesna Polska we współpracy z Biblioteką Narodową. Nowoczesna Polska realizuje też projekt Wolne Podręczniki, gdzie edycją i opracowywaniem haseł otwartej encyklopedii zajmują się specjaliści z różnych dziedzin. Wolne podręczniki tworzą dobrowolnie nauczyciele, graficy i korektorzy.  

Źródło: Serwis Samorządowy PAP