Od kilku lat Ministerstwo Edukacji Narodowej nadaje hasła kolejnym latom szkolnym, zwracając uwagę na kwestie, które w danym roku powinny być priorytetem. Rok szkolny 2008/2009 był "Rokiem przedszkolaka"; 2009/2010 - "Rokiem historii najnowszej"; 2010/2011 - "Rokiem odkrywania talentów"; 2011/2012 - "Rokiem szkoły z pasją", a 2012/2013 "Rokiem bezpiecznej szkoły".

"Ucząc się i pracując nie zapominajcie o tym, jak ważnym dla sukcesów w nauce jest ruch. Aktywność fizyczna sprzyja koncentracji i zapamiętywaniu, wpływa na stan zdrowia i samopoczucie. Wykorzystujcie możliwości, jakie daje wam szkoła, samorząd, kluby sportowe i turystyczne. Oprócz regularnego uczestnictwa w obowiązkowych lekcjach wychowania fizycznego bawcie się i rywalizujcie w zawodach i grach sportowych, spacerujcie, pływajcie, jeździjcie na rowerze" - napisała Szumilas w liście opublikowanym na stronie internetowej MEN.

Podkreśliła, że każdy rodzaj ruchu sprzyja zdrowiu, a udział w zawodach i rywalizacji kształtuje charakter, wytrwałość, uczy współdziałania w zespole i wyrabia nawyk dbania o własne zdrowie.

Zwracając się do uczniów minister zaznaczyła, że jest pewna, że inicjatywa +Roku szkoły w ruchu+ pomoże im odkryć nowe możliwości i zaszczepi w nich zainteresowanie aktywnością fizyczną.

 

W liście Szumilas poruszyła też inne kwestie. Przypomniała, że rok szkolny 2013/2014 będzie kolejnym rokiem przygotowań do obniżenia wieku szkolnego i rozwijania edukacji przedszkolnej. "Dotacja przedszkolna dla gmin, obniżenie opłat za przedszkola, wprowadzenie obowiązku nauki w szkołach dla dzieci sześcioletnich to działania, które sprzyjają wykorzystaniu potencjału rozwojowego dziecka i stwarzają warunki dla jego harmonijnego rozwoju" - oceniła.

Przypomniała też, że w będzie to pierwszy rok szkolny, w którym uczniowie szkół ponadgimnazjalnych będą uczyć się części przedmiotów na poziomie rozszerzonym. Uczniowie mieli wybrać od dwóch do czterech takich przedmiotów. "Rozpoznanie własnych talentów, rozwijanie zainteresowań, dogłębne poznanie wybranych dziedzin nauki pozwoli na lepsze przygotowanie się do studiowania i zaplanowania swojej przyszłości" - zaznaczyła minister.

Odniosła się także do zreformowanego szkolnictwa zawodowego, w których coraz większe znaczenie nabiera praktyczna nauka zawodu, powiązana z rynkiem pracy. "Uzyskanie solidnego wykształcenia zawodowego razem z wykształceniem ogólnym na odpowiednim poziomie będzie dla gwarancją zdobycia atrakcyjnej pracy" - zapewniła.

Szumilas zapewniła rodziców, że wspólnie z samorządami dokłada wszelkich starań, aby zagwarantować uczniom jak najlepsze warunki do nauki odpowiadającej na nowe wyzwania cywilizacyjne. "Życzę Wam wielu radosnych chwil związanych z sukcesami Waszych dzieci i dumy z ich osiągnięć" - napisała.

Zwracając się do nauczycieli oceniła, że czeka ich "kolejny rok wytężonej pracy nad kształtowaniem umysłów młodych ludzi". "Dzięki wam odkrywają swoje pasje, talenty i zdobywają nowe umiejętności. Jesteście przewodnikami uczniów i wychowanków, dzięki wam nauka w szkole jest dla nich ciekawa i inspirująca. Cenię państwa oddanie uczniom. Życzę sukcesów i satysfakcji z osiągnięć uczniów i własnej pracy" - napisała.

Minister podziękowała też samorządowcom, za starania i zaangażowanie okazywane przy doskonaleniu funkcjonowania placówek oświatowych i wychowawczych. "W szczególny sposób chcę Państwu podziękować za wysiłki, jakie wkładacie w przygotowanie szkół do obniżenia wieku spełniania obowiązku szkolnego oraz rozwój edukacji przedszkolnej" - dodała.

Rok szkolny 2013/2014 rozpocznie się w poniedziałek - 2 września.