Od 1 września uczniowie pierwszych klas szkół podstawowych powinni mieć możliwość pozostawienia w szkole części podręczników i przyborów szkolnych. Rodzice byli przekonani, że ich dzieci otrzymają osobistą szafkę, w której zostawią książki. Tymczasem z sondy Dziennika Gazeta Prawna wynika, że większość szkół proponuje wydzielone miejsce na przybory.
Bożena Skomorowska z MEN wyjaśnia, że rozporządzenie nie nakłada obowiązku zakupu i zapewnienia uczniom konkretnych rodzajów szaf. Prawo do pozostawiania części podręczników i przyborów w szkole mają uczniowie, którzy rozpoczynają naukę zgodnie z nową podstawą programową. Tak wynika z rozporządzenia ministra edukacji narodowej i sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. W przyszłym roku szkolnym będą to uczniowie I i II klasy szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Dyrektorzy szkół powinni więc już teraz przygotować się do jego realizacji.
Większość szkół nie stać jednak na zakup szafek. Dlatego rodzice często finansują ich zakup.
Bożena Skomorowska podkreśla, że dyrektor szkoły nie może zobowiązać rodziców do wniesienia opłaty za szafki czy szuflady. Mogą być one dobrowolne.
 
Źródło: Gazeta Prawna, 1.12.2009 r.