Szkoła musi zapewnić sześciolatkom w I klasach kącik zabaw, dodatkową opiekę nauczyciela oraz miejsce na podręczniki.
Jeżeli rodzice zdecydują się na posłanie dziecka już teraz do szkoły, muszą liczyć się z tym, że będzie ono uczęszczać do klasy z siedmiolatkami. W takim przypadku szkoła ma obowiązek zapewnić dziecku takie same warunki jak w przedszkolu. To oznacza, że musi np. wydzielić w klasie część do zabawy. W podstawówkach sześciolatki (zarówno te, które uczęszczają do zerówki, jak i do I klasy) muszą mieć również zapewnioną dodatkową opiekę nauczycielską, zwłaszcza w czasie przerw. Najczęściej szkoły radzą sobie z tym tak, że najmłodsze dzieci mają pauzę w czasie, kiedy inni starsi uczniowie odbywają zajęcia.
W szkołach obowiązkowe zajęcia pierwszaków zwykle trwają od 4 do 5 godzin. Potem dzieci mogą przebywać w świetlicy. Szkoła nie musi organizować dwóch świetlic, dla maluchów i dla starszych dzieci. Często jednak są w nich wydzielone miejsca tylko dla sześciolatków. Natomiast rodzice, którzy zdecydują się wysłać dziecko do przedszkola mają pewność, że będzie pod opieką przynajmniej do 17.00 (w części placówek ten czas jest wydłużony nawet do 19.00).
Od ubiegłego roku szkolnego obowiązuje rozporządzenie, które nakłada na szkoły obowiązek zapewnienia uczniom pierwszych klas miejsc na podręczniki. Przepis ten ma na celu ograniczenie noszenia przez najmłodszych uczniów ciężkich tornistrów. W ubiegłym roku szkoły miały problem z wywiązaniem się z tego obowiązku. W tym roku część placówek rozwiązała problem, np. kupując szafki lub pudełka.
 
Źródło: Gazeta Prawna, 25.08.2010 r.