Energetycy z Jastrzębia-Zdroju w przyzakładowym przedszkolu zażyczyli sobie zajęć z równości płci - informuje Metro.

Dzięki unijnemu dofinansowaniu powstanie przyzakładowe przedszkole Spółki Energetycznej Jastrzębie. Będzie ono bezpłatne i otwarte od godz. 6 do 22. I choć trzy czwarte pracowników zakładu to mężczyźni, w ankietach odnośnie tematów nauczania najczęściej pojawiały się prośby o zajęcia z równości płci.

Na Śląsku ciągle obowiązuje silny podział ról: mężczyzna pracuje, kobieta wychowuje dzieci. Chcemy pomóc naszym pracownikom to zmienić, tak by mogli więcej czasu spędzać z dziećmi. Np. odprowadzając dzieci do przedszkola, tatusiowie będą mogli z nimi porozmawiać i dużo się o nich dowiedzieć - mówi Renata Ziaja-Łysakowska, koordynująca projekt w firmie.

Nie wypełniałem ankiety, bo nie mam dzieci w wieku przedszkolnym. Dowiedziałem się o tym od kolegów. Zajęcia z równości i ekologiczne? Fajna sprawa - mówi Wojciech Sabel z zakładowych związków Spółki Energetycznej Jastrzębie. Jak będą wyglądać genderowe lekcje, na razie nie wiadomo. Firma zapewnia tylko, że zatrudni do tego fachowców.

Specjaliści są jastrzębskim pomysłem zachwyceni. W polskich przedszkolach i szkołach temat równości płci prawie nie istnieje. Dalej myślimy stereotypowo. Chłopcy słyszą: >>nie, wózek to nie dla ciebie