Tablice te są ogłaszane przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w formie komunikatu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” corocznie do 31 marca. Podstawę obliczenia emerytury, o której mowa w art. 24 u.e.r., stanowi kwota składek na ubezpieczenie emerytalne, z uwzględnieniem waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury, zwaloryzowanego kapitału początkowego określonego w art. 173–175 u.e.r. oraz kwot środków zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w art. 40a ustawy z 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 963).
Jeżeli uprawniony nauczyciel jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego, to przy ustalaniu podstawy obliczenia emerytury składki na ubezpieczenie emerytalne – zewidencjonowane na jego koncie w ZUS – zwiększa się przez pomnożenie wskaźnikiem korygującym 19,52/12,22, stanowiącym stosunek pełnej wysokości składki na ubezpieczenie emerytalne do wysokości zewidencjonowanej na koncie ubezpieczonego w ZUS.
Świadczenie kompensacyjne podlega również waloryzacji na zasadach i w terminach przewidzianych w ustawie o emeryturach i rentach z FUS – corocznie 1 marca przeprowadza się waloryzację, która polega na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru (w wysokości przysługującej ostatniego dnia lutego roku kalendarzowego, w którym przeprowadza się waloryzację) przez wskaźnik waloryzacji. Wskaźnik ów to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym (art. 89 u.e.r.).
Kwota nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego nie może być niższa niż najniższa emerytura, o której mowa w art. 85 u.e.r., czyli 880,45 zł miesięcznie. Ponieważ dla każdej osoby wysokość świadczenia będzie inna, można skorzystać z opracowanego przez ZUS kalkulatora dostępnego na stronie www.mojaemerytura.zus.pl/n1.asp?id=3. Daje on możliwość przeprowadzenia obliczeń w wersji uproszczonej bądź zaawansowanej, przy czym w zaawansowanej wersji należy podać większą liczbę parametrów. Wersja uproszczona wymaga mniej parametrów, ale zakłada, że wynagrodzenie nauczyciela od teraz do momentu przejścia na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne już się nie zmieni. Wysokość świadczenia możemy też obliczyć samodzielnie.
Świadczenie kompensacyjne zależy od wskaźnika waloryzacji
Świadczeniekompensacyjne stanowi równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy obliczenia emerytury, ustalonej w sposób określony w art. 25 u.e.r., przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku 60 lat, ustalone według obowiązujących w dniu zgłoszenia wniosku o przyznanie świadczenia tablic średniego trwania życia (art. 26 u.e.r.) - pisze Michał Łyszczarz w Dyrektorze Szkoły.