Akcja kreskówki rozgrywa się w fikcyjnym pakistańskim miasteczku - Halwapur, nad którym rządy próbują przejąć talibowie. Jedną z ich pierwszych decyzji jest zamknięcie szkół dla dziewcząt. Przeciwstawia się temu grupka dzieci oraz ich nauczycielka Jiya, adeptka tajemniczej sztuki walki, która w sposób dosłowny traktuje sentencję o piórze silniejszym od miecza. Odziana w burkę walczy z talibami miotając w nich książkami oraz innymi szkolnymi utensyliami.
Pomysłodawcą produkcji jest pakistański piosenkarz - Aaron Haroon Rashid. Serial wyemitować chcą stacje telewizyjne z Azji, Europy i USA.
Kontrowersje budzi jedynie strój głownej bohaterki, który uważany jest za symbol opresji religijnej. Autor kreskówki tłumaczy, że w tym przypadku chodzi o ukrycie tożsamości superbohaterki.
Kreskówka w ciekawy sposób popularyzuje ideę prawa kobiet do edukacji. W krajach, które kontrolują talibowie, jest to bardzo poważnym problemem, o czym przekonywała niedawno w ONZ szesnastoletnia Pakistanka Malala Yousufzai, postrzelona za sprzeciwianie się przeciwko odmawianiu kobietom prawa do nauki.

Trailer i opis kreskówki można zobaczyć tutaj>>

Polecamy: Ruszyła polska edycja kampanii "Dziewczynka z książką"