Czy umowa o pracę z pracownikiem powinna być zawierana pomiędzy daną placówką (w naszym przypadku Zespołem Szkolno-Przedszkolnym nr 6) reprezentowanym przez dyrektora (nazwisko i imię dyrektora), czy pomiędzy gminą reprezentowaną przez dyrektora (nazwisko i imię dyrektora)?

Umowa o pracę z nauczycielem lub pracownikiem szkoły niebędącym nauczycielem powinna być zawarta pomiędzy szkołą (pracodawcą), reprezentowaną przez dyrektora szkoły (kierownika zakładu pracy), a nauczycielem lub pracownikiem.


Zgodnie z art. 79 ust. 1 w związku z art. 5 ust. 5 i 5a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.) przedszkola, szkoły i placówki publiczne zakładane i prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego są jednostkami lub zakładami budżetowymi. W świetle art. 36 ust. 1 i art. 36a ust. 1 ustawy szkołą, przedszkolem lub placówką oświatową kieruje nauczyciel, któremu organ prowadzący (np. gmina) powierzył stanowisko dyrektora.

W świetle art. 3 Kodeksu pracy pracodawcą w rozumieniu przepisów prawa pracy jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, zatrudniająca pracowników, w tym także osoba fizyczna. Szkoła publiczna prowadzona przez jednostkę samorządu terytorialnego, będąca samorządową jednostką organizacyjną, utworzoną w celu wykonywania zadań odpowiednio - gminy, powiatu lub województwa jest przykładem jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej. Zgodnie z art. 31 § 1 Kodeksu pracy za pracodawcę będącego jednostką organizacyjną czynności w sprawach z zakresu prawa pracy dokonuje osoba lub organ zarządzający tą jednostką albo inna wyznaczona do tego osoba.

Jak wynika z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, z późn. zm.) stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się w szkole, a w przypadku powołania zespołu szkół jako odrębnej jednostki organizacyjnej - w zespole szkół na podstawie umowy o pracę lub mianowania. Oznacza to, że pracodawcą dla nauczyciela (także innego pracownika szkoły) nie jest dyrektor szkoły (zespołu szkół), ale odpowiednio szkoła (zespół szkół), w której nauczyciel nawiązuje stosunek pracy.

Natomiast dyrektor szkoły, na podstawie art. 39 ust. 1 ustawy o systemie oświaty m.in. kieruje działalnością szkoły oraz reprezentuje ją na zewnątrz, dysponuje środkami określonymi w planie finansowym szkoły. W myśl zaś art. 39 ust. 3 ustawy o systemie oświaty, w stosunku do zatrudnionych w szkole nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami, dyrektor jest kierownikiem zakładu pracy, co oznacza, iż wykonuje w stosunku do nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami czynności w sprawach z zakresu prawa pracy. Z takiej roli przypisanej dyrektorowi w stosunku do pracowników szkoły wynikają decyzje podejmowane przez niego w sprawach zatrudniania i zwalniania nauczycieli oraz innych pracowników.

Mając na uwadze powyższe wyjaśnienia należy stwierdzić, że umowa o pracę z nauczycielem lub pracownikiem szkoły niebędącym nauczycielem powinna być zawarta pomiędzy szkołą (pracodawcą), reprezentowaną przez dyrektora szkoły (kierownika zakładu pracy), a nauczycielem lub pracownikiem.