Fundacja przeprowadzi też stacjonarne warsztaty dla nauczycieli poszczególnych szkół. Zgłoszenia do projektu będą przyjmowane do końca stycznia.

To oferta przede wszystkim dla szkół z mniejszych miejscowości. "Chcielibyśmy dotrzeć do szkół, które znajdują się w mniejszych miejscowościach, gdzie tak na co dzień jest trochę słabiej z dostępem do technologii. Naszą misją jest dotrzeć tam, gdzie dużym się nie chciało albo nie mieli takiej możliwości" - podkreślił na wtorkowej konferencji prasowej współautor i współpomysłodawca Fundacji Wojciech Majeran.

W jego ocenie w szkołach na poziomie gimnazjalnym istnieje luka w nauce programowania. "Okazało się, że szkoły w Polsce nie nadążają za potrzebami związanymi z nauką programowania, a młodzi ludzie chcą i marzą o tym, aby w tych technologiach znajdować swoją przyszłość" - powiedział.

To ma przełożenie także na sytuację w szkołach wyższych. Majeran zwrócił uwagę, że każdego roku mury uczelni opuszcza tylko 10 tys. informatyków, podczas gdy zapotrzebowanie na informatyków jest ogromne i rośnie wraz z upływem czasu. Fundacja jednocześnie wskazuje, że ponad połowa młodych ludzi, którzy obecnie zaczynają swoją naukę w szkołach, w przyszłości będzie pracowała w zawodach, których jeszcze nie ma na rynku.

"Nie mamy ciągłości pomiędzy edukacją młodych ludzi a osób starszych. Ludzie starsi dysponują ogromną wiedzą, doświadczeniem i kompetencjami, natomiast niezbyt dobrze się czują w technologiach, w których się znakomicie czują młodzi ludzie. My, jako Fundacja, chcemy łączyć jedną i drugą stronę, tak aby te kompetencje związane z wiedzą i doświadczeniem połączyć z naturalną umiejętnością technologiczną" - powiedział Majeran.

"Dla nas kluczem jest to, że doprowadzimy do sytuacji, w której będzie dużo więcej młodych ludzi znało tę technologię i będzie miało o wiele większe możliwości podejmowania decyzji co do swojej dalszej kariery" - dodał.

Fundacja Liga Niezwykłych Umysłów została założona w kwietniu 2016 roku we Wrocławiu. Jej ideą od samego początku jest promowanie nauki programowania wśród uczniów szkół. W tym celu powstała internetowa platforma do praktycznej nauki programowania. Nacisk położony został głównie na kształcenie uczniów, jednak materiały są dostępne także dla osób indywidualnych. Obecnie z licencji korzysta 71 szkół średnich we Wrocławiu i 23 szkoły w regionie dolnośląskim.

W ramach zainicjowanego projektu "100 szkół na Godzinę Kodowania w Lidze Niezwykłych Umysłów" 100 szkół w całej Polsce otrzyma w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2018 roku darmowy dostęp do platformy LNU.

Wydarzenie jest realizowane w ramach Godziny Kodowania - największej inicjatywy edukacyjnej organizowanej na początku grudnia w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej, oraz objęte zostało patronatem m.in. Ministerstwa Cyfryzacji. (PAP)

autor: Paweł Dembowski

pd/ jw/