Przepis art. 36 ust. 1 i 2 ustawy o systemie oświaty, zgodnie z którym szkołą kieruje nauczyciel mianowany lub dyplomowany, któremu powierzono stanowisko dyrektora, albo osoba niebędąca nauczycielem powołana przez organ prowadzący budzi liczne spory zarówno w doktrynie, jak i orzecznictwie. W najnowszym orzecznictwie Sądu Najwyższego (SN) przyjmuje się, że czynności polegające na powierzeniu stanowiska dyrektora są czynnościami z zakresu prawa pracy.
Sąd Najwyższy w ostatnich latach wyraźnie podtrzymuje tę tezę i podkreśla, że w przypadku powierzenia stanowiska dyrektora osobie, która już jest zatrudniona w danej szkole, dochodzi do swoistej zmiany warunków pracy. Natomiast w przypadku osoby niezatrudnionej w danej szkole dochodzi do nawiązania stosunku pracy.
Takie orzecznictwo otwiera drogę do występowania przed sądem powszechnym (sądem pracy) w razie sporów związanych z powierzeniem stanowiska dyrektora szkoły lub innej placówki publicznej.
W stosunku do dyrektora, który jest jednocześnie nauczycielem, stosować należy Kartę nauczyciela, a kodeks pracy tylko w zakresie w karcie nieuregulowanym.
Szef placówki oświatowej może być tylko rozliczany co do sposobu realizacji powierzonych mu zadań tylko w takim zakresie, na jaki pozwalają szczególne przepisy, tj. Karta nauczyciela i ustawa o systemie oświaty.
 
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, 6.02.2012 r.
Oprac. Alicja Bukowska