Łączna kwota przeznaczona na ten program wynosi 586 222 805 zł. W całym kraju złożono wnioski, opiewające na 541 575 237 zł, na ponad 215 tys. komputerów i laptopów i na przeszło 3 tys. tabletów. Według wstępnych wyliczeń z programu skorzysta około 20 tys. dzieci z rodzin byłych pracowników PGR.

Komputer to podstawa w pracy zdalnej i pracodawca musi go zapewnić>>

Sprawdź: Pod jakim kodem należy zakwalifikować zużyte szkolne komputery? >

- Jestem pewien, że w najbliższych miesiącach te szanse będą wyrównywane – podkreślił. Premier ocenił, że program "jest symbolicznym otwarciem nowej epoki w szkolnictwie", dzięki któremu dzieci i młodzież, z rodzin popegeerowskich będą mieć narzędzia pozwalające na realizację ich marzeń i ambicji. Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk wyraził nadzieję, że program ten jest dopiero początkiem dalszych działań, nakierowanych na tę grupę społeczną. Jednocześnie przypomniał o innych programach wsparcia dla gmin popegeerowskich.

- Sprzęt komputerowy trafi do osób, które 30 lat po likwidacji Państwowych Gospodarstw Rolnych nie mogły w pełni korzystać z nowych technologii – powiedział sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM Janusz Cieszyński. Dodał, że prawie 220 tys. dzieci będzie miało "takie same możliwości jak ich koledzy i koleżanki z większych miast". Wyjaśnił, że gminy kupują sprzęt we własnym zakresie, a później jest przekazywany rodzinom, które o niego wnioskowały. - Ten program dzięki wykorzystaniu funduszy europejskich realizuje wszystkie trzy założenia strategii Europa 2020 – pozwala na zrównoważony rozwój, wyrównuje szanse i buduje społeczeństwo informacyjne – ocenił Cieszyński.

 

 

"Granty PPGR – Wsparcie dzieci i wnuków byłych pracowników PGR w rozwoju cyfrowym" to projekt, z którego pomocy skorzystają mieszkańcy 1604 gmin z całej Polski, na których terenie działały Państwowe Gospodarstwa Rolne. Jego celem jest wsparcie rodzin popegeerowskich z dziećmi w zakresie dostępu do sprzętu komputerowego i dostępu do internetu, wyeliminowanie ograniczeń związanych z nauką zdalną, a także zniwelowanie nierówności między gminami popegeerowskimi a resztą gmin.(ms/PAP)