W dniu 29 kwietnia Katarzyna Hall spotkała się z Yuli Tamir, Minister Edukacji Izraela. Rozmowy mają doprowadzić do systematycznej współpracy między Polską a Izraelem, przede wszystkim wymiany młodzieży. Wiceminister Krzysztof Stanowski podkreślał, że dotąd wymiana młodzieży była w dużej mierze ograniczona do przyjazdu młodzieży izraelskiej do miejsc historycznych w Polsce i do krótkich spotkań. Teraz prowadzone są rozmowy, które mają doprowadzić do polsko-izraelskiej współpracy ukierunkowanej na przyszłość. Pozwoli to polskiej młodzieży odwiedzać Izrael, młodzieży izraelskiej przyjeżdżać do Polski i systematycznie współpracować.
- Co roku ponad 25 tys. izraelskich uczniów przyjeżdża do Polski i chcielibyśmy, aby te wizyty nie koncentrowały się jedynie na bardzo bolesnej przeszłości, ale żeby również były ukierunkowane na teraźniejszość – poinformowała Pani Yuli Tamir na briefingu dla dziennikarzy.
- Pani Minister Hall zaprosiła do Polski grupę młodzieży i nauczycieli z miasta Sderot, które od siedmiu lat znajduje się pod ciągłym obstrzałem, co uniemożliwia normalne funkcjonowanie szkół. Będzie to przyjazd na odpoczynek, jednak jest to też znak, że wymianę polsko-izraelską przekładamy na działania praktyczne – powiedział Minister Krzysztof Stanowski. - Izraelskiej młodzieży będzie towarzyszyć grupa rówieśników z Polski.
W ramach współpracy polskie szkoły zostaną włączone w obchody 65. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Ponadto przedstawiciel kierownictwa MEN oraz 1500 polskich uczniów będzie uczestniczyć w „Marszu Żywych” 1 maja 2008 r.
Przewidziane jest również przygotowanie projektu Umowy między Rządem Rzeczypospolitej polskiej a Rządem Państwa Izrael o Polsko – Izraelskim Funduszu Wymiany Młodzieży.
Ważnym elementem współpracy jest wznowienie przyznawania Nagrody Korczakowskiej w roku szkolnym 2009/2010, na podstawie podpisanego w październiku 2003 r. Protokołu, podczas spotkania Dyrektorów Departamentów Współpracy Międzynarodowej polskiego i izraelskiego resortu edukacji. - Janusz Korczak jest dla obu krajów bardzo ważną postacią. Nagroda jego imienia będzie przyznawana zarówno w Izraelu, jak i w Polsce dla najlepszych pedagogów – powiedziała Minister Edukacji Izraela.
Z Izraela zaproszonych zostanie pięciu edukatorów do udziału w europejskim seminarium Rady Europy organizowanym w Polsce w dniach 7-13 września 2008 r. przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Radę Europy we współpracy z Międzynarodowym Centrum Edukacji o Holokauście, Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Akademią Pedagogiczną w Krakowie.
Istotnym punktem współpracy jest wznowienie prac Polsko-Izraelskiej Komisji Podręcznikowej (dyskusja nad nową formułą prac).
MEN, 29 kwietnia 2008 r.