PIRSL (Progress in International Reading Literacy Study) to międzynarodowe badanie osiągnięć uczniów w rozumieniu czytanego tekstu. Przeprowadzane jest od 1991 roku na reprezentatywnej grupie dziewięciolatków. W edycji PIRLS 2006 wzięło udział 45 krajów, w tym po raz pierwszy Polska, zajmując 29 miejsce.
Słabe wyniki polskich uczniów w badaniach umiejętności czytania PIRLS 2006
11 grudnia ogłoszono wyniki międzynarodowego badania PIRLS 2006, największej międzynarodowej analizy umiejętności czytania wśród dzieci...
11 grudnia ogłoszono wyniki międzynarodowego badania PIRLS 2006, największej międzynarodowej analizy umiejętności czytania wśród dzieci ze szkół podstawowych.
W badaniu prowadzonym przez Boston College wzięło udział 215 tysięcy uczniów z 45 krajów, którzy ukończyli czwarty rok edukacji. Mieli przeczytać dwa teksty literacki i informacyjny. Następnie odpowiadali na pytania testowe. Najlepsi okazali się Rosjanie, kolejne miejsca zajęli uczniowie z Hongkongu i Singapuru.
Prof. Krzysztof Konarzewski, koordynator badania PIRLS 2006 w Polsce, twierdzi, że musimy zastanowić się nad zreformowaniem systemu nauczania. – Rosja po pierwszej edycji PIRLS w 2001 roku wykonała niesłychany skok. Przeniosła się z 16 miejsca na pierwsze. Ale pięć lat temu przeprowadziła gruntowną reformę, między innymi wydłużyła do czterech lat nauczanie wczesnoszkolne – mówi profesor. I dodaje, że teraz podobna reforma jest wprowadzana w Słowenii
Międzynarodowe wyniki raportu pokazały, że lepsze wyniki osiągnęły dzieci z domów, w których jest dużo książek, a także te, które we wczesnym dzieciństwie bawiły się klockami z alfabetem albo w inne gry słowne.
– Dlatego tak ważne jest upowszechnienie przedszkola, bo w kraju są regiony, gdzie do zerówki przychodzą dzieci, które nigdy nie widziały książki – stwierdza Teresa Ogrodzińska, prezes Fundacji Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego.
Z badania PIRLS 2006 wynika, że lepiej czytają dziewczęta niż chłopcy; tylko co drugiemu dziecku czytanie sprawia przyjemność, co trzeci uczeń najwyżej dwa razy w miesiącu czyta dla rozrywki.
Źródło: Rzeczpospolita, 11.12.2007 r.