Sejmowe Komisje Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Polityki Społecznej i Rodziny przyjęły 18.03 poprawkę do projektu ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych. W porównaniu z pierwotną wersją projektu świadczenie kompensacyjne zostało podwyższone o 25 proc. Nauczyciele, którzy skorzystają ze specjalnych świadczeń, otrzymają więcej pieniędzy. Wysokość świadczenia będzie równa kwocie, jaką uzyska się po podzieleniu podstawy obliczania emerytury (składki i kapitał początkowy) danego nauczyciela przez dalsze trwanie życia dla osób w wieku 60 lat (obecnie wynosi ono 245,3 miesiąca). Pierwotnie mieli otrzymywać 80 proc. tej wartości.
Posłowie przyjęli także poprawkę, która rozszerzyła prawo do świadczeń kompensacyjnych o nauczycieli urodzonych w latach 1964-1969. Komisje wydłużyły bowiem o cztery lata (do 2032 roku) okres, w którym mogą oni nabyć takie prawo. Dodatkowo w latach 2009-2014 uzyska je każdy nauczyciel, który ukończy w tym czasie 55 lat i ma staż ubezpieczeniowy wynoszący 30 lat, w tym 20 lat wykonywania pracy pedagogicznej w wymiarze co najmniej obowiązkowego wymiaru zajęć. Poprzednia wersja projektu zakładała, że od roku 2009 co roku o trzy miesiące będzie podwyższany wiek uprawniający do nabycia świadczenia przez kobiety i o sześć miesięcy w przypadku mężczyzn.
Posłowie zdecydowali również o tym, że prawo do świadczenia nie będzie przysługiwać nauczycielom niepublicznych przedszkoli. Nie będzie ono jednocześnie zależeć od tego, czy dany nauczyciel prowadził obowiązkowe zajęcia edukacyjne określone w ramowych planach nauczania oraz czy był zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć. Dzięki takim rozwiązaniom prawo do świadczeń uzyskają np. katecheci lub nauczyciele etyki oraz dyrektorzy szkół i ich zastępcy.
Poprawki zgłoszone przez posłów Lewicy zostały przegłosowane ale Platforma Obywatelska zapowiada, że zgłosi, po czytaniu ustawy w Sejmie, poprawki przywracające poprzedni  wariant.
 
Źródło: Gazeta Prawna, Gazeta Wyborcza, 19.03.2009 r.