Samorządy do 31.01. mają czas na wypłacenie nauczycielom tzw. jednorazowego dodatku uzupełniającego. Mogą go uniknąć, jeśli w ciągu roku zlecą im dodatkowe zajęcia lub będą zatrudniać ich na 1,5 etatu.
W tym roku zmieniła się zasada naliczania średnich. Po zmianie rozporządzenia uwzględnia się też jednorazowy dodatek uzupełniający. Dodatek ten jest wyrównaniem do średniej za cały rok. W wynagrodzeniu miesięcznym za urlop jest uwzględniany w wysokości 1/12 kwoty wyrównania. Dodatek też ma być uwzględniany przy wypłacaniu pedagogom tzw. trzynastej pensji.
Ponadto zgodnie z nowelizacją przy wyliczeniu dodatku uzupełniającego trzeba wliczyć do średniej wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, ekwiwalent za ten urlop, nagrodę jubileuszową i trzynastą pensję. Dlatego dodatek uzupełniający wypłacony nauczycielom w 2010 roku za poprzedni rok wlicza się do podstawy ustalenia wysokości trzynastego wynagrodzenia za rok 2010, który jest z kolei wypłacany w tym roku.
Ministerstwo Edukacji Narodowej do poprawnego wyliczenia średnich płac nauczycieli określiło dla samorządów w rozporządzeniu wzory ich wyliczenia. Dlatego wszystkie placówki, a nie tylko szkoły, powinny być uwzględniane przy wyliczaniu średnich płac nauczycieli z określonym stopniem awansu w przeliczeniu na pełne etaty.
Gminy przy wyliczeniu średnich płac dla nauczycieli za 2010 r. powinni uwzględnić dwie kwoty bazowe – za okres styczeń-sierpień 2287 zł oraz za okres wrzesień-grudzień 2446 zł.
 
Źródło: Gazeta Prawna, 27.01.2011 r.