Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak uważa, że gmina powinna mieć obowiązek dotowania przedszkoli publicznych prowadzonych przez inne samorządy, gdy uczęszczają do nich dzieci - mieszkańcy tej gminy. Zdaniem Rzecznika, gmina mogłaby być zwolniona z obowiązku przekazywania dotacji tylko w przypadku zapewnienia miejsc we własnych przedszkolach wszystkim chętnym dzieciom.
W Sejmie znajduje się już senacki projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, który zmienia zasady obliczania wysokości dotacji, jaką gmina przekazuje przedszkolu niepublicznemu znajdującemu się poza jej terenem. Gminy nie musiałyby przeznaczać na dziecko wyższej dotacji niż gdyby chodziło do przedszkola na terenie gminy, w której mieszka.
Jak podkreślił Rzecznik, projektowane zmiany są zasadne, ale nadal brakuje uregulowań obligujących gminy do ponoszenia kosztów, związanych z uczęszczaniem dzieci do przedszkoli prowadzonych przez inne samorządy. Zdaniem Rzecznika, powoduje to, iż wiele gmin odmawia przyjmowania do przedszkoli dzieci, które mieszkają na terenie innych gmin lub uzależnia ich ewentualne przyjęcie od pokrycia przez rodziców pełnych kosztów opieki przedszkolnej.
Rzecznik uważa, że stosowany powinien znaleźć się w nowelizacji ustawy oświatowej. Wystąpił w tej sprawie do Przewodniczących Komisji Sejmu RP - Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.
 
Źródło: Serwis Samorządowy PAP, 15.09.2009 r.