"Fakt, że mogę już po raz trzeci otwierać obrady Letniej Akademii oznacza, że polska inicjatywa zorganizowania takiego seminarium była bardzo potrzebna - powiedział Mirosław Sielatycki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej podczas uroczystej inauguracji w dniu 9 lipca 2012 r. Letniej Akademii "Demokracja w szkole".
W seminarium udział wzięli goście z Armenii, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy. Jak zauważył Mirosław Sielatycki spotkanie umożliwia nawiązanie i podtrzymanie cennych kontaktów między uczestniczącymi krajami.
"Dzięki transformacji ustrojowej nasze szkoły uczą demokracji, ale jesteśmy tu po to, aby poprzez wymianę doświadczeń odpowiedzieć sobie między innymi na pytania, czy i jak można to robić jeszcze bardziej efektywnie, a także czy nasze szkoły - zarówno jako instytucje jak i małe społeczności - są wzorem demokracji" - powiedział wiceminister Mirosław Sielatycki.
W ramach seminarium odbędą się warsztaty obejmujące cztery panele dyskusyjne:
- Edukacja obywatelska i edukacja o prawach człowieka,
- Demokracja w kierowaniu szkołą,
- Partnerstwa na rzecz trwałej demokracji,
- Rozwój zawodowy nauczycieli na rzecz trwałej demokracji.
Letnia Akademia ma być miejscem współpracy między uczestniczącymi krajami poprzez wymianę doświadczeń i praktyk.
Jej zadaniem jest przygotowanie edukatorów do praktycznego realizowania i wdrażania w szkołach dobrych doświadczeń wypracowanych przez Radę Europy.
Jak podało MEN "Letnia Akademia zdobywa uznanie w międzynarodowym środowisku zajmującym się wdrażaniem edukacji obywatelskiej i edukacji o prawach człowieka w systemach edukacyjnych".
Opracowanie: Agnieszka Winiarska, RPE WKP
Źródło: www.men.gov.pl, stan z dnia 10 lipca 2012 r.