Akcja potrwa od 26 stycznia do 23 lutego. Ratowników i policjantów będzie można spotkać w kolejne weekendy w Ustroniu, Istebnej, Brennej, Szczyrku oraz w Wiśle. Każdy, kto przyjdzie na stoki, będzie mógł wypróbować m.in. alko-gogle symulujące stan po wypiciu alkoholu, zobaczyć test wytrzymałości kasków narciarskich, a także obserwować pozorowaną akcję poszukiwawczą z udziałem psów ratowników.
Ratownicy będą przypominać o zasadach bezpiecznego wypoczynku w górach i apelować o odpowiednie zachowanie na stokach narciarskich. Należy pamiętać, aby zakładać kaski ochronne podczas jazdy na nartach bądź na snowboardzie. Kolejną ważną kwestią jest ubiór, zapewniający ochronę przed zimnem i umożliwiającym swobodne poruszanie się np. na stoku. Należy chronić przed mrozem odkryte części ciała.
Kom. Agnieszka Romańska z biura prewencji KGP przypomniała, że obowiązująca od końca 2011 r. Ustawa o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich nakłada dla narciarzy i snowboardzistów m.in. obowiązek jazdy w kasku do 16. roku życia, a także mandaty do 500 zł za jazdę pod wpływem alkoholu lub narkotyków.
"Specjalnie przeszkoleni policjanci pełnią służbę na stokach od 2003 roku. Obecnie jest ich około 200" - powiedziała w piątek Romańska na konferencji prasowej w KGP.
Maciej Kwiatkowski ze Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN podkreślił, że policjanci, którzy pełnią służbę na stokach, przechodzą szkolenia, po których nabywają uprawnia pozwalające im na weryfikację umiejętności i jazdy innych narciarzy.
Siedziba ratowników beskidzkiej grupy GOPR, największej z siedmiu działających w kraju, znajduje się w Szczyrku. "Jest to jeden z bezpieczniejszych terenów w Beskidzie Śląskim, gdzie można jeździć od grudnia do końca marca. Mamy 80 wyciągów i 150 kilometrów tras narciarskich" – powiedziała Sabina Bugaj ze szczyrkowskiego samorządu.
Współorganizatorami akcji "Bezpieczni na stoku" są Komenda Główna Policji, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Radio ZET i "Beskidzka 5" (wspólny program rozwoju turystyki pięciu gmin leżących na obszarze Beskidu Śląskiego). (PAP)
 
gdyj/ bno/